5.05.2016. e-novine.com
Hasanbegović ne razmišlja o ostavci

Hrvatski ministar kulture Zlatko Hasanbegović izjavio je da ni ne razmišlja o ostavci uprkos brojnim optužbama koje stižu sa raznih strana, pa i od manjinskih zajednica, kao i da Efraim Zurof, koji, kako kaže, negira genocid u Srebrenici, nema moralno pravo da ocenjuje hrvatsku politiku.

Hasanbegović je u intervjuu Aldžaziri Balkan rekao da su neutemeljene optužbe na njegov račun da trivijalizuje zločine NDH, te da se upitnim smatraju i njegovi stavovi o antifašizmu.

"Te optužbe se ne mogu izvući iz bilo koje moje izjave ili postupka. Nažalost, to je sve refleksija unutarhrvatskih političkih odnosa i činjenica je da se opoziciono deloanje prenelo na medijski prostor i da su Hrvatsko novinarsko društvo (HND) preuzele grupe  koje ovo časno udruženje koriste za jednu vrstu parapolitičkog i paraideološkog delovanja", naveo je Hasanbegović.

Ministar je konstatovao da se te optužbe, nažalost, prenose na međunarodno područje iz krugova koji su zapravo politički kritičari ove vlade i time se otvara jedna potpuno nepotrebna debata u hrvatskome javnom životu, koja nije utemeljena ni u jednoj činjenici. Upitan kako reaguje na kritike i zahteve direktora Centra za istraživanje zločina holokausta "Simon Wiesenthall" Efraima Zurofa, te da li mu takvi stavovi smetaju pri obavljanju posla, Hasanbegović kaže da takva atmosfera nije prijatna, ali da svako ko se bavi politikom mora da je prihvati.

"Kada govorite o konkretnom gospodinu Zurofu, vrlo jasno sam rekao da osoba koja je izrekom negirala genocid u Srebrenici nema moralno pravo da arbitrira hrvatsku politiku ili odnose u hrvatskoj politici i javnom životu", naveo je.

Govoreći o sredstvima iz budžeta namenjenim manjinskim grupama i neprofitnim medijima, Hasanbegović je rekao da njegov resor nije nadležan za finansiranje manjinskih glasila. A kada je reč o glasilu na italijanskom jeziku Edit, Hasanbegović kaže da je jasno rekao da je reč o nekoj vrsti "političkog reketa" koji su sve vlade plaćale za glas i političku lojalnost Furiu Radinu.

"Ja sam prekinuo s tom praksom i istakao da kao ministar nikome neću plaćati finansijski reket, bez obzira je li riječ o tzv. levim ili desnim glasilima. Ovde se samo radi o prekidu potpuno netransparentne redistribucije novca poreskih obveznika, jedne klijentelističke mreže koja je protekle četiri godine svojim političkim vezama s bivšom vladom ostvarivala značajna finansijska sredstva", rekao je Hasanbegović.

Dodao je da je aktuelna vlada reformska, te da se ne radi o privatnom novcu, nego o novcu poreskih obveznika koji se više ne može deliti na dosadašnji način.

Na konstataciju da nakon zaposlenih u kulturi i novinari traže njegovu ostavku, Hasanbegović kaže da ni ne razmišlja o tome.

"Radi se o nekim novinarima, medijskim aktivistima i nekim zaposlenima u kulturi. O čemu je reč, najbolje se moglo videti juče kada je Grabar-Kitarović izviždana i prekinuta u HND-u. U Hrvatskoj ni na koji način nije ugrožena sloboda govora, na tome ustrajavaju upravo oni koji žele ukinuti slobodu govora svim svojim političkim ili ideološkim neistomišljenicima", zaključio je Hasanbegović. Ministar je “zaboravio” da napomene da tih “nekih” novinara i kulturnih delatnika koji traže njegovu ostavku do sada ima 4748. A broj potpisnika raste iz dana u dan.

Hrvatska predsednica izviždana je juče tokom njenog video obraćanja na temu slobode medija. Ona je bila jedna od govornika na panelu koji je organizovalo Hrvatsko novinarsko društvo (HND) u saradnji sa ambasadom SAD, Francuske, Norveške i Švedske, a u konferenciju je bilo uključeno 16 zemalja.

Kako je preneo portal Indeks.hr, tokom govora hrvatske predsednice deo aktivista Radničkog fronta podigao je natpis "Hrvatska vlada ubija medije". Deo novinara i aktivista nakon što je izviždao predsednicu napustio je veliku dvoranu HND gde se održavala konferencija koja je organizovana povodom Svetskog dana slobode medija.

e-novine.com