5.07.2005 Slobodna Dalmacija
 

Procesuiranje Milivoja Ašnera je test za Vladu

 
 

POŽEGA - "Procesuiranje ratnih zlocinaca iz 2. svjetskog rata test je za svaku vladu, a one koje se ne žele suociti sa svojom prošlošcu pokazuju najniži stupanj demokraticnosti", izjavio je Efraim Zuroff, direktor Centra Simon Wiesenthal, u ponedjeljak nakon susreta s požeškim gradonacelnikom Zdravkom Ronkom.

Zuroff je nezadovoljan što hrvatske pravosudne vlasti ne poduzimaju ništa u vezi s uhicenjem Milivoja Ašnera kojega njegov centar sumnjici za ratne zlocine pocinjene u 2. svjetskom ratu. Ogorcenje je tim vece što se zna da se Ašner nalazi u Austriji, u svom stanu u Klagenfurtu, te da Hrvatska nije pokrenula postupak izrucenja zbog optužnice koju je CSW još 30. lipnja prošle godine podigao protiv njega.

"Iako se sve to zna, do danas nitko od nadležnih tijela nije razgovarao s Ašnerom, a hrvatskoj je policiji nedostupan. Buduci je rijec o starom covjeku, krajnje je vrijeme da bude procesuiran dok je to još moguce", ustvrdio je Zuroff dodavši kako se osumnjicenik kroz svoje intervjue i dalje izjašnjava u pozitivnom kontekstu o djelima koje je cinio 1941. godine.

Direktor Centra najavio je u vezi s ovim slucajem i razgovore s hrvatskim predsjednikom Stjepanom Mesicem te državnim odvjetnikom Mladenom Bajicem.

Direktor Centra Simon Wiesenthal dr. Efraim Zuroff podigao je tužbu protiv Milivoja Ašnera zbog sumnje da je ovaj kao ustaški redarstvenik tijekom 1941. i 1942. godine u Požeštini pocinio ratne zlocine nad civilnim stanovništvom. U ožujku ove godine Županijsko državno odvjetništvo podnijelo je požeškom Županijskom sudu istražni zahtjev i prijedlog za Ašnerovim pritvorom te stotinjak stranica arhivske grade o djelovanju policije ciji je osumnjicenik bio clan.

Inace, kaznena prijava protiv Ašnera, koji je do pokretanja ovih postupaka živio u Daruvaru, podnijeta je na osnovi istraživanja o stradanju Židova na podrucju Požeštine u 2. svjetskom ratu koje je proveo mladi Požežanin Alan Budaj. Prema nekim saznanjima, Ašner se nakon uhicenja u Bleiburgu spasio od križnoga puta te došao do Austrije gdje je nastavio živjeti. Cak se ondje uspio prikazati i žrtvom fašistickog terora, a u Hrvatsku je došao nakon 1991. godine.

Poslije otkrivanja pravog identiteta i podizanja optužbe protiv njega, Ašner, danas 92-godišnji starac, uspio je nestati iz Daruvara. Prema tvrdnjama Efraima Zuroffa, danas živi u vlastitom stanu u Klagenfurtu, u Ulici Paulitschgasse na samome ulazu u centar grada.

Slobodna Dalmacija, July 5, 2005