1.7.2004  
  Žoni Maksan: Gotovine se ne odricem  
 

ŽELJKU BAGICU, LJUBI CESICU ROJSU, ŽELJKU DILBERU, ANTI ŽONIJU MAKSANU I HRVOJU PETRACU ZABRANJEN ULAZAK U EUROPSKU UNIJU

Petorica hrvatskih državljana dospjela su na popis osoba kojima je zabranjen ulazak u zemlje clanice Europske unije zbog sumnje da pomažu skrivanje osoba optuženih za ratne zlocine, potvrdio je u srijedu u Sarajevu visoki predstavnik za BiH Paddy Ashdown koji obnaša i dužnost posebnog izaslanika EU-a.

Na konferenciji za novinstvo, sazvanoj kako bi se objavile nove mjere koje medunarodna zajednica poduzima u naporima da se svi haaški optuženici što prije privedu pravdi, Ashdown je kazao kako su na "crnoj listi" EU-a od 29. lipnja Željko Bagic, Ljubo Cesic, Željko Dilber, Ante Maksan i Hrvoje Petrac.

Ashdown nije objasnio zbog cega se ova petorica konkretno sumnjice, dodavši samo kako su uz njih zabranu ulaska u Uniju dobili i bosanski Srbi Dragomir Keserovic, Dragan Kijac, Milan Ninkovic, Velibor Ostojic, Branislav Puhalo, Mirko Šarovic, Ratomir Spajic i Milan Zogovic. Sva ta imena poznata su iz ratnog i poratnog razdoblja kao istaknuti clanovi Srpske demokratske stranke (SDS) i bliski suradnici njezina Radovana Karadžica. "Crna lista" Europske unije trenutacno sadrži imena 27 osoba s prostora bivše Jugoslavije.

- Ne znam tko je donio tu odluku, ni s kakvim obrazloženjem, niti znam što im ta odluka znaci. No, ako me tom odlukom žele optužiti za pomoc generalu Gotovini, kako bi me natjerali da ga se javno odreknem, mogu im poruciti samo jedno: Uz Antu sam javno stao, uz njega stojim danas, a stat cu i sutra i uvijek, za razliku od nekih iz vlasti koji su se busali u prsa dok im je general trebao, a sad bi ga se najradije odrekli - kazao nam je Ante Maksan Žoni, ne uzbudujuci se previše oko vijesti da mu je zabranjen ulazak u zemlje EU-a. Nema se tu što više komentirati, vidjet cemo što ce biti - zakljucio je Maksan, kojem su informaciju o zabrani ulaska u zemlje EU-a javili prijatelji kad su je procitali na teletekstu.
Ž eljko Bagic, bivši savjetnik predsjednika Stjepana Mesica, još uvijek se nalazi na godišnjem odmoru nakon što je sporazumno raskinuo ugovor s Uredom predsjednika. Do njegova komentara odluke da mu se zabrani ulazak u Europsku uniju zbog pomaganja generalu Anti Gotovini nismo mogli doci, ali smo ipak preko Ureda predsjednika mogli neslužbeno doznati kako ce Bagic potražiti pravnu pomoc u obrani svojih prava, buduci da smatra kako je sve radio u skladu sa zakonom.

Tumaci se kako je zabrana Bagiceva ulaska u EU donesena na temelju medijskih špekulacija koje su ga povezivale s Gotovinom, te da su to najobicnije izmišljotine i manipulacije jednog dijela medija i politike.

S. ŠETKA, T. KLAUŠKI

OPERACIJA "POSLJEDNJA PRILIKA" CENTRA SIMON WIESENTHAL

Zuroff: Milivoj Ašner povezan je sa zlocinima u vrijeme NDH

ZAGREB - Operacija Posljednja prilika Centra "Simon Wiesenthal" iz Jeruzalema, u kojoj se nudilo deset tisuca dolara za informacije koje ce dovesti do uhicenja zlocinaca iz Drugog svjetskog rata, dala je rezultata i u Hrvatskoj. Otkrivene su dvije osobe povezane sa zlocinima u doba NDH, jedan od njih je Milivoj Ašner, dok se identitet druge osobe još provjerava.

Milivoj Ašner, Nijemac iz Požege, roden je 1913. godine i za vrijeme NDH nalazio se na dužnosti zapovjednika policije u Požegi. S tog mjesta povukao ga je Eugen Dido Kvaternik polovicom 1942. godine, navodno zbog afere sa židovskim zlatom. Nakon rata zarobljen je na Bleiburgu, ali uspio je pobjeci i nastaniti se u Austriji. Krajem devedesetih godina pojavljuje se u Hrvatskoj, osniva Izvornu hrvatsku seljacku stranku i najavljuje osnivanje obrtnicke banke.

Danas živi u Daruvaru.

Glavni državni odvjetnik Mladen Bajic najavio je u srijedu, primajuci kompletan dosje o Ašneru iz ruku lovca na zlocince Ephraima Zuroffa, hitno procesuiranje tog slucaja. Isto je obecao i predsjednik Stjepan Mesic s kojim se Zuroff sastao rano ujutro, prije nego što je na konferenciji za novinare objavio identitet Milivoja Ašnera.
Podaci o Ašneru baziraju se na iskazu njegove osobne tajnice Viktorije Kir koja danas živi u Požegi. Svoje svjedocenje o dogadajima iz 1941. godine dala je u publikaciji Kronologija dogadaja u Požeškoj kotlini 1941. godine i ona bi, po Zuroffovim rijecima, mogla biti jedan od kljucnih svjedoka protiv Ašnera. Njegov potpis nalazi se i na naredbi za protjerivanje 28 Židova iz njihovih stanova u Požegi, 11. listopada 1941. godine, kao i na potvrdi o zapljeni imovine Valerije Moskovitz.

Slobodna Dalmacija