9.07.2004  
  Ja sam otkrio ustaškog zlocinca Ašnera - Alen Budaj (27):
 
 

Ne bojim se za svoj život iako je bivša ustaška emigracija i dalje vrlo jaka u Hrvatskoj

Pisala: Aleksandra Štingl
Snimio: Darije Petkovic

Globus otkriva: Tko je covjek koji je Centru Simona Wiesenthala - što je nedavno pokrenuo veliku operaciju pod nazivom Posljednja šansa, potragu za posljednjim živim nacistickim zlocincima koji su izbjegli ruku pravde - prijavio 92-godišnjeg Milivoja Ašnera, upravitelja Predstojništva gradskog redarstva u Požegi od 1941.-1942., pripadnika ustaškog pokreta, optuživši ga za provedbu rasnih zakona Nezavisne Države Hrvatske, što je odvela u smrt stotine požeških Židova i Srba, te za stradanja Hrvata antifašista i drugih "nepocudnih elemenata"
I prije nego što je u Hrvatskoj službeno zapocela akcija Posljednja šansa centra Simon Wiesenthal i Zaklade Targum Shlishi, u kojoj se nudi deset tisuca dolara za informacije koja bi dovele do kaznenog progona i sudske presude onima koji su pocinili nacisticke zlocine u Drugome svjetskom ratu, u Centar je dostavljena opsežna dokumentacija o pocinitelju ratnog zlocina s prostora Hrvatske.
Dokumentaciju o Milivoju Ašneru, ustaškom šefu policije odgovornom za eliminaciju Židova s podrucja Požege, nekoliko je dana prije pokretanja akcije Efraimu Zuroffu, direktoru Centra Simon Wiesenthal, dostavio Alen Budaj, dvadesetsedmogodišnji mladic rodom iz Požege, po struci trgovac. Alen Budaj sedam je godina istraživao o židovskoj zajednici u Požegi i njihovu stradanju tijekom Drugoga svjetskog rata, a nakon što je saznao da se Efraim Zuroff bavi problematikom holokausta, pokazao mu je svoje istraživanje i proslijedio mu prikupljenu dokumentaciju. To je, naime, jedinstven slucaj da se i prije pokretanja akcije u Centar dostavi tako iscrpna dokumentacija s kojom slucaj može ravno na sud. Gradanski odbor za ljudska prava, otkako je objavljeno ime Milivoja Ašnera, vec je zaprimio tri poziva osoba koje mogu posvjedociti što je sve za vrijeme Drugoga svjetskog rata cinio Ašner.

Kuce na grobnicama
- Kako ste i zašto zapoceli istražiivanje o stradanju Židova u Požegi?

Istraživanje o povijesti židovske zajednice u gradu Požegi zapoceo sam prije sedam godina ogorcen nacinom na koji se Požežani odnose prema Židovima. Oni nikada nisu željeli istaknuti njihovu ulogu u razvoju Požege, a ona je toliko znacajna da se ne smije zanemariti. U knjigama nekolicine povjesnicara s podrucja Požege Židovi se spominju tek u nekoliko recenica, iz kojih nije vidljivo koliki su utjecaj i kakvu ulogu imali u gospodarstvu, kulturi, znanosti i, opcenito, u javnom životu grada.

- To je bio jedini razlog da zapocnete istraživanje?

Prije sedam godina prvi sam put posjetio židovsko groblje u Požegi, i to me jako potreslo. Groblje, koje danas ima tek pedesetak grobova, strašno je razrušeno jer se u njega vec godinama ništa ne ulaže. Od stanovnika grada saznao sam da su nakon Drugoga svjetskog rata neki pojedinci gradili obiteljske kuce na grobnicama, koje su pritom služile kao temelji, i ta me cinjenica užasnula.

- Jeste li se možda u istraživanje upustili i zbog svog porijekla?

Moji su porijeklom Židovi u trecem koljenu, ali to uopce nije utjecalo na moj istraživacki rad. Ja sam u prvom redu želio prikazati dolazak Židova u Požegu i njihovo stradanje.

- Što ste prvo ucinili? Odakle je pocelo istraživanje?

Krenuo sam u potragu za preživjelima po svim mogucim institucijama koje cuvaju arhivsku gradu, od muzeja, arhiva i dr. Ipak, najprije sam morao saznati tko je sve na tom podrucju živio, a onda sam morao ustanoviti tko je od njih preživio i gdje se sada nalaze. Ispocetka sam mislio da necu uspjeti, jer sam smatrao da je vecina grade iz koje bih mogao dobiti potrebne podatke vec uništena. Medutim, malo-pomalo, poceo sam slagati kockice u mozaik dogadaja rata i rekonstruirati život židovske zajednice.

URL: http://www.globus.com.hr/Default.aspx?BrojID=61