03.07.2007
novilist.hr
  New York Times o Thompsonu: Pjevač mekog glasa morao se distancirati od ustaša
 
  U vreloj ljetnoj nedjeljnoj noci tisuce fanova napunile su stadion u glavnom gradu Hrvatske odazivajuci se nacistickim pozdravom nakon što je rock zvijezda Marko Perkovic izgovorio dobro poznati slogan iz II Svjetskog rata, pocetak je teksta kojim je novinar Nicholas Wood zapoceo clanak o Thompsonovom koncertu objavljen u TNYT.

Ponešto izmijenjeni clanak istog novinara jucer je objavio i spomenuti Herald Tribune u kojem se pjevaca proziva zbog "performanca koji je za Perkovica postao rutina: on izgovori dobro poznati hrvatski slogan iz II Svjetskog rata, a njegovi fanovi odgovaraju s nacistickim pozdravom."

Neki od fanova na glavama su nosili kape s oznakama necasne hrvatske marionetske ustaške vlade koja je odgovorna za smrti desetaka tisuca Srba, Roma i Židova poslanih u koncentracijske logore, piše Wood u njujorškom listu.

Razmjena ustaških pozdrava rutinski je dio nastupa za gospodina Perkovica, a cini se kako pri samoj izvedbi nema svjesnih politickih poruka. Publika, za koju se cini da se uglavnom radi o tinejdžerima ili mladima u ranim 20-im godinama života, izgleda kao da se tek dobro zabavlja. Medutim, najnoviji uspjeh gospodina Perkovica medu pripadnicima nove generacije, ciji su mnogi pojedinci cini se zaboravili na povijest Holokausta, uzrokovala je zabrinutost i osudu židovskih skupina u svijetu kao i skupina nacionalnih manjina u Hrvatskoj, piše TNYT.

Wood piše kako je zbog održavanja koncerta na kojem se okupilo oko 40.000 fanova, izražena zabrinutost i to najveca dosad, te dodaje kako je unatoc tome u nedjelju (1. srpnja) navecer državna televizija (misleci pri toma na HTV) emitirala snimku cijeloga koncerta i to u udarnom vecernjem terminu, a emitiranje snimke potaklo je nove proteste židovskih i srpskih skupina.

Napomenimo kako HTV zapravo nije državna vec javna televizija nad kojom država nema ingerencije i koja sadržaj TV programa odreduje prema kriterijima gledanosti, što je u izjavi potvrdio i direktor programa HTV-a ŽeljkoVela.

List prenosi izjavu Milorada Pupovca koji u ime Srba kaže kako "ne želi placati (TV pretplatu) za nešto što utjeruje strah u našu djecu ili ih udaljava od njihovih prijatelja i susjeda". Direktor Centra Simon Wiesenthal Efraim Zuroff, kazao je pak kako "oni cini se nikako ne mogu shvatiti", misleci na Thompsonove fanove.

Wood podsjeca na Zuroffovo pismo predsjedniku Mesicu od kojeg je tražio da ubuduce zabrani održavanje slicnih koncerata te da zakonom zabrani upotrebu ekstremistickih simbola i slogana. Posebno zabrinjavajucim drži to što su se mnogi ugledni politicari i novinari javno izjasnili kako ne vide problem u simbolima i pozdravima videnim na koncertu.

List podsjeca na težnje Hrvatske da se u ocima medunarodne zajednice prikaže kao antifašisticka zemlja te na aspiracije da se prikljuci Europskoj uniji. Takoder se spominju i brojna reagiranja osoba iz hrvatskog politickog i društvenog života od kojih izdvajamo reakciju ministra Primorca koji je rekao kako Hrvatska nije fašisticka zemlja, te komentar kolumnistice Vedrane Rudan koja je Zuroffa prozvala zbog "ekstremne arogancije" koju je prezentirao slanjem pisma hrvatskom predsjedniku Mesicu.

Domoljubne pjesme Marka Perkovica, koje su ponekad nasilno nacionalisticke, najprije su postale popularne tijekom balkanskih ratova, kada se (Perkovic) borio u Hrvatskoj vojsci. Vecina Hrvata poznaje ga pod nazivom Thompson koji je dobio tijekom rata u kojem se borio naoružan britanskom strojnicom istog naziva. I on sam nedavno se morao distancirati od povezanosti s ustašama. U intervjuu, pjevac inace mekog glasa, je rekao kako nikada nije podigao svoju ruku da bi napravio fašisticki pozdrav, niti je poticao ljude da nose ustaške uniforme. Što se tice upotrebe ustaškog slogana (Za dom) ustvrdio je kako se radi o tradicionalnom hrvatskom pozdravu iz II Svjetskog rata.

Uz problem ikonografije koja prati Thompsonove koncerte Wood prenosi i izjavu predsjednika Hrvatskog helsinškog odbora Danijela Ivina koji je nezadovoljan time da današnji školski sustav mlade uci kako ustaški režim iz II Svjetskog rata nije bio gori od komunistickog režima u Jugoslaviji tih ratnih i poratnih godina.

U zakljucku teksta o Thompsonovom koncertu prenesena je izjava ministra školstva Damira Primorca koji je rekao kako hrvatski školski sustav nastoji promijeniti tezu o izjednacavanju ustaških i komunistickih zlicina. Kao jedan od koraka k tom cilju jest cinjenica da su hrvatske škole od 2004. godine uvele jednodnevni školski program kojim svake godine generacije ucenika proucavaju tragediju Holokausta i njegove posljedice.

Na samom kraju Wood prenosi izjavu Tomislava Jakica, savjetnika predsjednika Mesica, koji je rekao kako je Hrvatska "daleko od ustaške nostalgije koja je vladala prije 15 godina, kada je duh pušten iz boce", ali je zakljucio kako je isti "duh još uvijek prisutan" i bit ce prisutan u godinama pred nama.

index.hr