03. 07. 2007 politika.co.yu
  Дрски приказ „хрватског нацизма”  
 

Центар „Симон Визентал“ критикује Хрватску телевизију због приказивања концерта Марка Перковића Томпсона

Од нашег сталног дописника
Загреб, 2. јула – Контроверзни певач Марко Перковић Томпсон и збивања око њега постају својеврсни „хрватски рашомон”. Бука и нервоза после његовог прошлонедељног концерта у Загребу још се нису потпуно смириле, а Хрватска телевизија постарала се да се то све обнови: у ударном термину на свом Другом програму у недељу увече емитовала је цео Томпсонов концерт, наравно пажљиво „очишћен” од оних проусташких порука које су толико узнемириле и огорчиле антифашистички део домаће јавности.
Уз то, функционери ХТВ-а су одбили протест Центра „Симон Визентал” из Јерусалима, чији је директор Ефраим Зуроф уочи емитовања спорног концерта упутио писмо у којем се противи таквом поступку и подсећа да су многи у публици имали усташке униформе, симболе и заставе.

Приказивањем тог концерта на ТВ – упозорио је Зуроф – „даће се службено одобрење догађају који је био дрски приказ обележја хрватског нацизма, антисемитизма и ксенофобије и тако охрабрити хрватске екстремистичке националисте”.

„Приказивањем Томпсоновог концерта на државној телевизији у најгледанијем термину влада у суштини исказује своје одобравање његових порука пуних мржње” – указује такође Зуроф у свом саопштењу.

На ХТВ-у, међутим, не мисле тако, па је в.д. директора програма Жељко Вела на то одговорио: „Реч о музичком догађају на којем је било више од 40.000 људи, а политику бисмо у овом случају оставили по страни. ХТВ је јавна, а не државна телевизија, па влада над њеним програмом нема ингеренције.”

Слично је данас реаговао и гласноговорник владе РХ Ратко Мачек тврдећи да „хрватска влада нема никакав утицај на било који медиј у Хрватској, па тако ни на ХРТ”.

Да ли је то баш тако остаје за посебну анализу, али је уочљиво да је спорни концерт приказан на телевизији (која ипак није приватна и у некаквом „независном” власништву) само дан после општег сабора ХДЗ-а посвећеног предстојећим парламентарним изборима.

По свему судећи, синоћње телевизијско понављање Томпсоновог концерта послужило је анимирању – како оне млађе, тако и оне старије публике којој је блиско срцу „кокетирање с НДХ традицијама” – за подршку на предстојећим изборима.

Да би парадокс био већи, влада је осудила „покушаје употребе и истицања обележја и поздрава из времена усташког режима”, а премијер Санадер је и на скупштини ХДЗ-а истакао да „Република Хрватска није створена на усташтву”, већ „почива на вредностима домовинског рата и на темељима антифашизма као и отпору према сваком тоталитаризму”, али очигледно није имала ништа против приказивања тог концерта на националној телевизији.

У Хрватској, наиме, јако воле, разумеју и користе језик симбола и гестова. Зато није тешко закључити зашто на концертима осталих хрватских певача нема усташких капа и застава, већ само када их приређује Томпсон. Или, зашто на Томпсоновим концертима ниједан посетилац не носи, на пример, општепознате левичарске симболе? Па зато што добро знају где су и зашто су дошли, без обзира на то шта после о томе тврдили.

politika.co.yu