28. jaanuar 2003 Eesti Päevaleht Online
 
Wiesenthali keskus šokeeritud, et nende reklaami Eestis
ei avaldata
 
  By Sten A. Hankewitz

Natsiküttimisorganisatsioon Simon Wiesenthali keskus oli teisipäeval šokeeritud ja solvunud, et Eesti reklaamibüroo Media House keeldus avaldamast keskuse reklaame, mis kutsuvad inimesi üles teatama natsikuritegudest.

Wiesenthali keskus kavandas reklaamikampaaniat Eestis, mille raames pidi avaldatama kuulutused, kus kutsutakse inimesi üles teatama natsikurjategijatest ning kui informatsioon viib kurjategijate kohtu ette toomiseni ja süüdimõistmiseni, siis pakub keskus info andjale 10 000 dollarit vaevatasu.

Keskuse teatel keeldus Eesti reklaamiagentuur Media House avaldamast reklaami, kus oli lause „holokausti ajal mõrvasid eestlased juute nii Eestis kui teistes riikides“, väites, et kaitsepolitsei andmetel pole ühtegi eestlast juutide mõrvamise eest süüdi mõistetud ning politseil pole ka tõendeid sellistest kuritegudest. Samuti oli reklaamibüroo väitnud, et sellise reklaamiga võib Wiesenthali keskus rikkuda Eesti põhiseadust.

Wiesenthali keskuse Jeruusalemma osakonna direktor Efraim Zuroff ütles, et selline otsus on „täielikult solvav“.

„Kaitsepolitsei on taas näidanud, et nende huvi on eestlaste hea nime säilitamine selle asemel, et viia kohtu ette sealseid natsikurjategijaid,“ lausus Zuroff. „Arvestades fakti, et rahvusvaheline ajaloolaste komisjon, mille moodustas president Lennart Meri, kinnitas, et Eesti politseiüksus osales juutide tapmises Valgevenes 1942. aastal, ning et keskusel on lisatõendeid selle fakti kinnitamiseks, seisame me 100protsendiliselt reklaamis väidetu taga. Praeguses olukorras võime me ainult oodata, kas eestlasest natsikurjategija võib üldse kunagi Eesti kohtu ette sattuda, hoolimata selle kuriteo ränkusest.“

„Põhimõtteliselt läheb kaitsepolitsei seisukoht praegu täielikult vastuollu ajaloolaste komisjoni seisukohaga,“ lisas Zuroff.

Media House’i reklaamibüroo arendusjuht Hanno Kindel ütles Eesti Päevaleht Online’ile, et mitte mingil juhul ei toimi Media House tsensorina. „Ei ole tegemist ühepoolse käitumisega,“ ütles Kindel. „Meil oli aktiivne koostöö kapoga ja juudikogukonnaga, samuti küsisime me ekspertiisi Tartu ülikooli semiootikaosakonnast.“

„Toetudes juudikogukonna esinaise Cilja Laudi, kaitsepolitsei, Tartu ülikooli semiootikaosakonna ja endiste koonduslaagri vangide ühenduse juhi Vladimir Perelmanni ning ka Eesti rabi Shmuel Koti analüüsidele, esitasime Wiesenthali keskusele palve teksti sisu muuta,“ selgitas Kindel.

„Kordan veelkord, mitte mingist ühepoolsest tegemisest Media House’i poolt ei saa juttugi olla ja mitte mingil juhul ei toimi me tsensorina. Demokraatlikus riigis toimib tsensorina vaba ajakirjandus.“

Tartu ülikooli semiootikaosakonna ekspertarvamuse kokkuvõttes seisab, et Wiesentali keskuse reklaamplakat ei piirdu plakati funktsioonidega, vaid "süüdistab argumenteerimatult eestlasi kui rahvust juutide mõrvamises, suhtub demagoogiliselt eesti ajalukku".

“Plakat ei kutsu vägivallale, kuid õhutab sotsiaalset vaenu. Räigelt ebaõiglane suhtumine eestlastesse loob omakorda soodsa pinna antisemitismile,” kirjutas Tartu ülikooli semiootika osakonna juhataja Peeter Torop.

Ekspertide arvates ei ole põhjust plakat hoopis ära keelata, küll aga tuleks loobuda neljast ülemisest reast, mis rõhutavad oma ebaõigluse, ebakompetentsuse ja vaenulikkusega ühiskondlikke pingeid Eestis.

URL: http://www.epl.ee/artikkel_226337.html