29. jaanuar 2003 5:45 BNS
 
Natsikurjategijate otsimiskuulutused jäid ilmumata
 
 

Eesti päevalehed ei avaldanud teisipäeval neis ilmuma pidanud kuulutusi, milles oleks lubatud natsikurjategijaid paljastava info eest 10.000 USA dollari suurust pearaha, kuna kaitsepolitsei ei lubanud kasutada kuulutustes oma andmeid.

Teise maailmasõja aegseid juutidevastaseid kuritegusid uuriva Simon Wiesenthali keskuse tellimusel pidid ilmuma kuulutused, milles uudisteagentuuri AP teatel oleks öeldud ka seda, et eestlased mõrvasid holokausti ajal juute nii Eestis kui ka teistes maades.

Kuulutus kutsuks üles kõiki, kel on vastavat informatsiooni, teatama sellest kaitsepolitseile.
Kaitsepolitsei pressiesindaja Henno Kuurmann ütles, et politsei palus Wiesenthali keskuse palgatud reklaamiagentuuril Media House mitte kasutada kuulutuses politsei nime ja telefoninumbreid.

“ Me ei saa öelda, et kuulutust ei tohi ära trükkida,” ütles Kuurmann AP-le. “Me lihtsalt märkisime, et meile ei meeldi, kui kuulutuses on kaitsepolitsei nimi ja telefoninumber.”

Kirjas, mis Kuurmann saatis reklaamiagentuurile, öeldakse, et kuulutuses on eksitav märkida politsei andmeid seetõttu, et kaitsepolitsei pole välja pannud 10.000 USA dollari suurust pearaha.

Samuti märkis kaitsepolitsei oma kirjas reklaamiagentuurile, et kuulutuses esitatud väide, nagu oleksid eestlased tapnud juute väljaspool Eestit, pole tõestatud.

Wiesenthali keskuse juht Efraim Zuroff lükkas tagasi kaitsepolitsei etteheited. Ta lisas, et tahab reklaamiagentuurilt selgitust, kuidas sattus kuulutuse tekst enne selle avaldamist kaitsepolitsei kätte.

“ See on ennekuulmatu,” ütles Zuroff. Ta lisas, et sellega on piiratud sõnavabadust ning kuulutuse tekstis polnud midagi ebakorrektset. “Me esitame protesti,” ütles ta.

Zuroff teatas pressiteates, et toimunu on kurb pilt sellest, kuidas paljud eestlased ei suuda tunnistada tõsiasja ja kaassüüd selles, et mõned nende kaasmaalased on osalenud holokaustis.

Wiesenthali keskus viitas eelmise presidendi Lennart Meri asutatud rahvusvahelisele ajaloolaste komisjonile, mis on kinnitanud, et Eesti politsei osales juutide mõrvamises 1942. aastal Valgevenes.

Keskus avaldas teisipäeval pressiteates, et kuna nad on leidnud lisatõendeid selle kohta, siis on nad veendunud kuulutuse teksti õigsuses.

Samasisuline kuulutus ilmus üle-eelmisel nädalal Läti päevalehes Neatkariga Rita Avize.
Eestis kavatses keskus ilmutada kuulutuse kaks-kolm korda, selle juurde pidid tulema ajaloolised fotod juutide hävitamisest Harjumaal asunud Klooga surmalaagris.