14. märts 2003  
 
Läti ajaleht keeldus Wiesenthali keskuse kuulutust avaldamast
 
 

Välisuudised, 14. märts 2003. Läti Liepaja linna ajaleht Kurzemes Vards keeldus avaldamast Simon Wiesenthali keskuse kuulutust, kus kutsuti üles võimudele üles andma endisi natsikurjategijaid.
Kurzemes Vards keeldus avaldamast kuulutust, mille tellisid Wiesenthali keskus ja Targum Shlishli fond ning kus kutsuti andma informatsiooni II maailmasõja ajal juutide mõrvamises osalenud inimeste kohta, pakkudes info eest tasuks 10 000 dollarit.

Wiesenthali keskus mõistis ajalehe otsuse kuulutust mitte avaldada hukka. Viis teist Läti piirkondlikku ajalehte asusid eelmisel nädalal kuulutis avaldama.

Kuulutuse tekstiks oli: „See räägib teie juutidest naabritest... nendest, kes mõrvati teie lähedal“, seejärel seisab kuulutusel info eest pakutav summa, selle all on ajalooline foto juudinaisest, kes viiakse Liepajas hukkamisele kohaliku natsi-kollaboratsionisti poolt.

Tegemist on Wiesenthali keskuse kampaaniaga „Operatsioon viimane võimalus“, mida Wiesenthali keskus Baltimaades ja Eestis alustas, et natsikurjategijad kohtute ette tuua.

Wiesenthali keskuse Jeruusalemma osakonna juht doktor Efraim Zuroff saatis ka märgukirja Läti suursaadikule Iisraelis Janis Lovniksile, kus mõistis Liepaja ajalehe käitumise hukka ning soovitas Läti võimudel püüda muuta ajalehe toimetaja meelt ses osas.

„Selline otsus näitab ainult seda, et Läti ühiskonnas on endiselt neid, kes keelduvad uskumast fakti, et lätlased osalesid holokausti ajal juutide mõrvamisel nii Lätis kui mujal,“ ütles Zuroff oma kirjas saadikule.

Sten A. Hankewitz