22. juuli 2003 BNS
 
Zuroff teatas oma kampaania edust Leedus
 
  JERUUSALEMM/VILNIUS, 22. juuli (BNS) - Tuntud natsikütt Efraim Zuroff kinnitab, et viimase natsikurjategijate väljaselgitamise aktsiooni käigus selgus Leedus ligi 200 holokaustis kahtlustatavat, 32 nime anti uurimiseks üle Leedu peaprokuratuurile.
Sõjakurjategude ja holokausti uurimisega tegelevad Leedu õiguskaitseorganite töötajad aga kinnitavad, et "Opetatsioon: viimane võimalus" andis enam ainest ajalookirjutajatele kui infot kriminaalasjade algatamiseks.

Wiesenthali keskuse Jeruusalemma Büroo avaldas esmaspäeval pressiteate, milles öeldakse, et Leedus 2002. aasta suvel ilmunud kuulutuse tagajärjel, milles pakuti natsikurjategijaid kohtu ette toova info eest 10.000 dollarit, selgitati välja 184 kahtlustatavat.

32 nimest koosnev nimistu anti aga üle Leedu peaprokuratuuri eriuurimisosakonna peaprokurörile Rimvydas Valentukeviciusele.

Wiesenthali keskuses loodetakse, et vähemalt mõne kahtlustatava suhtes alustatakse ametlikku juurdlust.

Valentukevicius ütles BNS-ile, et "enamusel Zuroffi andmetest võib olla tähendus ajaloolaste ja arhiivide jaoks, kahjuks ei kõlba need kohtuliku hinnagu andmiseks ega kahtlustatavate kriminaalvastutusele võtmiseks".

Samas algatati vastavalt uue kriminaalkoodeksi nõudmistele pea kõigi andmete kontrollimiseks kohtueelne juurdlus.

"Pole välistatud, et need faktid on juba läbi uuritud. Sõja järel süüdi mõistetute ja represseeritute hulgas olid sajad, keda süüdistati gentosiidis. Zuroffi materjalides on justkui juttu konkreetsetest sündustest, fakidest ja nimedest, ent seda, mille külge "kinni hakata", pole," kinnitas prokurör.

Ühe "tõsise ja potentsiaalsena" nimetas Vaklentukevicius siiski Rokiškises 1941. aasta augustis mõrvatud kahe juudi perekonna (kümne inimese) juhtumi uurimist. Zuroff nimetas nelja kahtlustatavat, kellest kaks on surnud, üks elab Leedus ja üks välismaal. Andmeid kontrollib julgeolekuameti Panevežyse osakond, jutustas prokurör.


URL: Eesti Päevaleht Online, 22.07.2003