3. september 2003 Eesti Päevaleht
  Wiesenthal sai „Viimase võimaluse” esma-aasta jooksul kuue Eesti võimaliku natsikurjategija nimed
 
 

By Sten A. Hankewitz

JERUUSALEMM, 3. september (EPLO) – Simon Wiesenthali keskus sai natsikurjategijate jahtimise operatsiooni „Viimane võimalus” esimese aasta jooksul teada kuue võimaliku Eesti natsikurjategija nimed, kokku sai keskus teada 241 nime.

Wiesenthali keskuse Jeruusalemma osakonna direktor Efraim Zuroff ütles, et keskuse ning Miamis asuva Targum Shlishi fondi koostöös käiva operatsiooni esimese aasta jooksul anti keskusele teada 241 natsikuritegudes kahtlustatava inimese nimed. Neist 184 on pärit Leedust, 38 Lätist, 13 Ukrainast ning kuus Eestist. „Viimase võimaluse” esimene aasta sai täis tänavu juuli keskpaigas.

Võimudele anti aasta jooksul teada 55 võimalikust natsikurjategijast. Leedu võimudele anti 32 nime, USA võimudele 13 ja Läti võimudele 10 nime. Keskuse teatel on praeguseks Leedu prokuratuur alustanud kolme mõrvajuurdlust, mis puudutab umbes 24 kahtlusalust.

Zuroffi sõnul on tulemused Eestis ja Balti riikides veennud keskust laiendama operatsiooni ka teistesse riikidesse, näiteks Poolasse, Rumeeniasse ja Austriasse. „Me palume avalikkusel esitada informatsiooni, mida nad teavad ja mis puudutab seni kohtu alla andmata natsikurjategijaid, ükskõik kus maailma otsas nad elavad,” lausus Zuroff.


URL: http://www.epl.ee/artikkel_244300.html