13. oktoober 2003 AFP-EPLO
 
Austria hakkab otsima viimaseid natse
Sten A. Hankewitz
 
  Pea 30 aastat pärast seda, kui Austria viimane natsikohtuasi lõppes õigeksmõistmisega on prokurörid alustanud nende elusolevate Austria SS-sõdurite ja politseinike otsimist, kes on seotud II maailmasõja jubedustega.

Võimud alustasid juurdlust 47 nimest koosneva nimekirja alusel, mille esitas augustis Austria valitsusele pensionile läinud natsiküti Simon Wiesenthali mantlipärija Efraim Zuroff.

Nimekirja kantud mehed teenisid SSi pataljonides, mis saadeti Prantsusmaale, Itaaliasse, Venemaale ja Poolasse.

Nagu Wiesenthal ise, ütles ka Zuroff, et ükski riik, kus elavad endised natsikurjategijad, pole nende karistamiseks teinud vähem kui Austria, esitades Kesk-Euroopa väikeriigile väljakutse leida need mehed enne, kui nad surevad.

„Saksamaal uuriti neid inimesi, kes nendes üksustes teenisid,” ütles Simon Wiesenthali keskuse Jeruusalemma osakonna direktor Zuroff. „Austrias ei ole olnud poliitilist tahet nende kohtu alla andmiseks, seda peeti võimatuks ja ebapopulaarseks.”

Austria justiitsminister tunnistas, et nende meeste leidmisel pole kiirustatud. „Ma olen kindel, et inimesed, kes neis sõjakuritegudes osalesid, on veel elus, kuid see ei ole oluline. Oluline on, kas nende vastu saab koguda tõendeid,” ütles ministeeriumi natsikuritegude osakonna juht Matthias Grünewald.

Zuroffi nimekiri on osa Wiesenthali keskuse operatsioonist „Viimane võimalus”, mida on alustatud nii Poolas, Rumeenias, Eestis kui Balti riikides. Zuroff usub, et neid inimesi ei tuleks säästa, kuna nad on vanad või haiged. „Kaastunne neile on vale. Nendel polnud mitte mingit kaastunnet naiste ja laste vastu, kelle nad tapsid.”

URL: AFP-EPLO, October 13, 2003