5.01.06 Eesti Paevaleht Online
 

Iisrael esitas Männili uurimise lõpetamise vastu protesti

By Sten A. Hankewitz

 
 

Asi tõstatati sel nädalal kohtumisel Eesti suursaadikuga Iisraelis Marina Kaljurannaga, kirjutas Jerusalem Post. Allikate sõnul väljendas Iisrael imestust Eesti riigiprokuröri Heino Tõnismägi avalduse suhtes, et „Eesti oli tol ajal okupeeritud. Need olid okupeeritud riigi kuriteod“, mida võib tõlgendada nii, et kuriteod, mis pandi Eestis toime natside okupatsiooni ajal, on selgelt ainult okupeerija kuritööd.

„Meid häirib asjaolu, et me teame, et märkimisväärne hulk Eesti kodanikke mängisid aktiivset rolli okupeeriva natsirežiimi juures,“ lausus üks allikas.

Iisraeli välisministeeriumi pressiesindaja ütles kolmapäeval ajalehele, et ministeerium peab natsidest sõjakurjategijate kohtu ette toomist väga tähtsaks ega kohku tagasi selle eesmärgi saavutamisel. „Oleme ühenduses paljude valitsustega, sealhulgas Eestiga, selles tähtsas küsimuses. Mis puudutab praegust juhtumit, me teame Männili asjast väga hästi, uurime kohtu otsust ning vastame varsti,“ lausus pressiesindaja.

ännili juhtumi viis aastat kestnud uurimise lõpetada reedel. Pressikonverentsil ütles riigiprokurör Tõnismägi, et Simon Wiesenthali keskuse huvi Männili vastu tulenes selleks, et tegu „on ühe silmapaistvaima eestlasega“.

Simon Wiesenthali keskuse Iisraeli osakonna juht Efraim Zuroff ütles Eesti Päevaleht Online'ile neljapäeval, et Iisraeli valitsuse protest peegeldab õiglaselt viha ebaõiglusele Iisraelis, mis otsus Männil kohtu alla anda ning mille Tõnismägi kommentaarid kaasa tõid.

„Ma usun, et on väga tähtis märkida, et Tõnismägi hinnang on otseses vastuolus president Lennart Meri kokku kutsutud Eesti ajalookomisjoni leidudega ja esindab katset alavääristada ning delegitimiseerida olulisi jõupingutusi viia holokausti kuritegudes osalenud inimesed kohtu alla, hoolimata nende vanusest, kodakondsusest, rahalisest edust või avalikust prominentsusest,“ ütles Zuroff.

Eesti Paevaleht Online, 5.01.2006