31.10.2007 18:13
etv24.ee
 

Zuroff süüdistas järjekordselt Balti riike
Heikki Aasaru

 
 

Natsikurjategijaid jälitava Simon Wiesenthali keskuse direktor Efraim Zuroff süüdistas Moskvas Balti riike, et neis ei ole viimastel aastatel tabatud ega süüdi mõistetud ühtki natsist roimarit.

Zuroff rääkis Moskvas korraldatud ümarlaual "Läti, Leedu, Eesti, Ukraina, Horvaatia, Austria: natsismi heroiseerimise katsed" neonatsismi uue laine tekkimisest. Tema arvates on see seotud sellega, et eliit on kaotanud tundlikkuse ähvarduse suhtes, mida kannavad endas natsiideoloogia kollete tekkimine, vahendas LETA.

"Natsid võivad meile esitada ajaloost oma alternatiivse variandi," rääkis Zuroff. "Eriti selgelt on see jälgitav Lätis, Leedus ja Eestis, kus me pidevalt oleme selle tunnistajaks, kuidas riik jälitab ja mõistab süüdi nn kommunistlikke kurjategijaid. Sealjuures ei ole viimasel ajal Balti riikides jälitatud ühtki natsikurjategijat. Ida-Euroopas on alates 1991. aastast registreeritud ainult kaks natsikurjategijate õigusliku jälitamise juhtumit."

Simon Wiesenthali keskuse andmeil on praegu erinevas uurimisjärgus üle tuhande natsikurjategija süüasja, kes elavad Poolas, Kanadas, USAs, Austrias, Lätis, Leedus, Saksamaal, Itaalias, Serbias, Horvaatias, Taanis, Ungaris, Prantsusmaal ja Eestis. Alates 2006. aasta aprillist kuni 31. märtsini 2007 mõisteti süüdi 21 sõjakurjategijat.

etv24.ee