12. January 2010 11:52 epl.ee

Costa Ricas suri tuntud väliseestlane Harry Männil

Sellel aastal oleks suurettevõtja Harry Männil saanud 90-aastaseks.

Männili perekonda peetakse maailma 200 suurema kunstikoguja hulka, nende Kolumbuse-eelse kunsti kogu hinnatakse isegi terves maailmas üheks väärtuslikumaks.

„ Olen kindel, et esimesed kaks Wiiraltit, mis ma 1943 Soome kaasa viisin, vahetasin ühe vana jalgratta vastu,” on Männil öelnud. „Kui tulin Venezuelasse, oli mul algkapitali kümme dollarit, kaks ülikonda, mõned särgid ja kindlasti mitte rohkem kui kaks lipsu.”

Pääsküla poiss

Männili lapsepõlv möödus Pääskülas, 1943 lahkus ta Soome, sealt järgmisel aastal edasi Rootsi. Paar aastat hiljem kolis ta edasi Venezuelasse. Taas Eestisse käima sattus Männil alles 1990. aastal, seda Vaino Väljase kutsel.

Männil tõusis toona peaminister Edgar Savisaare loodud ja Tiit Vähi jätkatud väliseesti prominentsetest ettevõtjatest koosneva nõuandjate grupi juhiks.

Männil juhtis aastaid äriimpeeriumi ACO Group. See oli Venezuela tööstus-kaubandusfirma, mis kontrollis enam kui kuuendikku Ladina-Ameerika ühe võimsama riigi kauban­dusest.

Männili sõpruskonda on läbi aegade kuulunud mitmed USA liidrid. Tema sõprade ringi kuulus paljude teiste mõjukate tegelaste kõrval ka näiteks David Rockefeller ja USA endine president Gerald Ford.

„ Wall Street Journal tegi kord loo Venezuela majandusest ja olin üks neist, keda majandustoimetaja intervjueeris, rääkisime kolmveerand tundi. Ühel päeval helistas mulle tuttav ja õnnitles, et minust on lugu Wall Street Journalis. Reporter oli kolmveerandtunnisest kõnest teinud ainult alapealkirja: „Harry Männil ütleb, et Venezuelas on kõik keelatud, välja arvatud, et erandid on lubatud. ” Selle lause peale küsis Venezuela president, et mis pass mul on. Kui ma poleks olnud kodanik, oleks mind kohe maalt välja saadetud,” on Männil kirjeldanud.

Kuigi Wiesenthali keskuse juht Efraim Zuroff seostas Männilit juutide tapmisega, kummutas riigiprokuratuur keskuse süüdistused ja kogutud tõendid, mille alusel ta natsikurjategijaks tembeldati.

epl.ee