09.08.2010 delo.si
Nemčija želi znova odpreti primer že obsojenega nacista

Nemško Ministrstvo za pravosodje je sporočilo, da tehta možnosti o prijetju 88-letnega nacista, ki so ga pred 60 leti na Nizozemskem obsodili zaradi umora vsaj 11 ljudi. Sodišče na Bavarskem pa odgovarja, da brez dodatnih dokazov primera ne morejo odpreti.

Nekdanji član zloglasne nacistične policije SS Klaas Carel Faber, je obsojen zaradi več umorov leta 1947, vendar je pred izvršbo dosmrtne zaporne kazni leta 1952 pribežal v Nemčijo, kjer je živel kot svoboden človek. Zvezna nemška pravosodna ministrica Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, je bavarsko pravosodno ministrstvo prosila, naj znova preuči primer. Tožilci iz Münchna in Ingolstadta pa so na prošnjo odgovorili, da brez novih dokazov ne morejo ukrepati. "Glede na dokaze, ki jih imamo na voljo, ne moremo narediti ničesar," je dejal tožilec Helmut Walter iz Ingolstadta, mesta kjer živi Faber. Podoben odgovor je dal tudi tožilec iz Münchna.

Na spisku centra Simon Wiesenthal, ki išče preživele naciste in se bori proti antisemitizmu, je Faber na petem mestu najbolj iskanih nacistov. Po podatkih centra, se je Faber med nemško okupacijo Nizozemske prostovoljno pridružil nemški policiji SS. Direktor jeruzalemske podružnice centra Efraim Zuroff je povedal: "Prihaja iz nizozemske nacistične družine. Bil je nacist."

Nizozemsko sodišče je Faberja obsodilo zaradi vsaj 11 umorov, ki jih je zagrešil kot član oddelka za usmrtitve. Med njegovimi žrtvami so bili nasprotniki nacizma in tisti, ki so skrivali Žide, piše tiskovna agencija AP.

Faber je po obsodbi pobegnil na Bavarsko, kjer je sodišče odločilo, da ga ne bo izročilo domovini. Faber je namreč po pridružitvi nemški policiji prejel nemško državljanstvo. Leta 1957 so znova poskušali odpreti njegov primer, vendar sodišče zaradi pomakanja dokazov o njegovi krivdi tega ni odobrilo. Od takrat je kot svoboden človek živel v mestu Inglostadt, kjer je delal v avtomobilski industriji. Leta 2004 je Nizozemska znova zaprosila za izročitev očeta treh otrok, vendar je Nemčija prošnjo znova zavrnila. Dve leti kasneje je tožilec iz Münchna prejel nove dokaze z Nizozemske. Ti so po prepričanju tožilstva dokazovali, da Faber ni kriv umora, ampak le uboja, ki pa po nemški zakonodaji zastara.

Iz bavarskega pravosodnega ministrstva so spororočili, da so pismo Sabine Leutheusser-Schnarrenberger prejeli, vendar nanj še niso odgovorili. Kdaj bodo to storili, niso povedali.

delo.si