8. 4. 2013 hnonline.sk‏‏
Lovci nacistov našli strážcov z Osvienčimu
Pavel Novotny
Desiatky strážcov z nacistického koncentračného tábora v Osvienčime sa už čoskoro môžu dostať pred súd. 

Nemecké úrady totiž vypátrali spolu 50 mužov, ktorí boli dozorcami v najobávanejšej hitlerovskej továrni na smrť. V čase druhej svetovej vojny sa vo vyhladzovacom tábore Osvienčim-Brezinkapodieľali na zavraždení asi 1,3 milióna ľudí, prevažne Židov.

Lovci nacistov 
Úrad pre vyšetrovanie nacistických zločinov v Ludwigsburgu sa teraz snaží postaviť týchto ľudí pred spravodlivosť. A to aj napriek tomu, že väčšina z nich má už vyše 90 rokov. „Máme k dispozícii mená aj miesta bydliska hlavných podozrivých,“ citovali cez víkend nemecké denníky šéfa úradu Kurta Schrimma.

Časť podozrivých žije po celom Nemecku. Niektorí po vojne ušli do Južnej Ameriky, najmä Argentíny, kde sa zväčša pod cudzími menami ukrývajú dodnes.

Schrimm verí, že strážcov je možné odsúdiť. Pomôcť by mal nedávny precedens – verdikt nad Johnom Demjanjukom, dozorcom v koncentračnom tábore Sobibor, ktorému v roku 2011 vymerali päťročný trest za podiel na vražde 20-tisíc ľudí. Krajinský súd v Mníchove označil Demjanjuka za súčasť zničujúcej mašinérie.

To isté by teraz mohlo čakať dozorcov z Osvienčimu, v ktorom okrem Židov našli smrť aj desaťtisíce Rómov, Slovanov či príslušníkov ďalších národností a rás. „Keď som sa s Nemcami stretol v Ludwigsburgu po usvedčení Demjanjuka, zhodli sme sa, že tento verdikt môže vydláždiť cestu pre ďalšie procesy. Novinky z Nemecka ma veľmi tešia. Verím, že prokurátori dosiahnu dobré výsledky,“ uviedol pre HN Efraim Zuroff, šéf Centra Simona Wiesenthala v izraelskom Jeruzaleme.

Operácia Posledná šanca 
Práve centrum pomenované podľa najznámejšieho lovcu nacistov sa na prenasledovaní vojnových dozorcov aktívne zúčastňuje. „Spustili sme operáciu Posledná šanca, ktorej cieľom je dostať pred súd najmä strážcov z táborov smrti. Zvýšili sme tiež odmenu za informácie na 25-tisíc eur,“ dodal Zuroff.

hnonline.sk