25.11.2013, 16:24
ceskenoviny.cz
Wiesenthalovo centrum zesílilo pátrání po nacistech

Mnichov - Centrum Simona Wiesenthala v Německu zesílilo plakátovou kampaň zaměřenou na vypátrání posledních nacistických zločinců z druhé světové války. Ředitel střediska Efraim Zuroff dnes podle agentur DPA a AP oznámil, že kampaň nazvaná Operace poslední šance II, zahájená v červenci, dosud přinesla 285 tipů od obyvatel na 111 podezřelých z 19 zemí, převážně z Německa.

"Ohlas předčil naše očekávání," řekl Zuroff. Největší počet podezřelých, 81, je podle něj v Německu, následují Spojené státy s osmi a Kanada se třemi podezřelými.

Proti čtyřem z nahlášených osob už bylo zahájeno konkrétní vyšetřování, i když žádný z nich zatím nebyl formálně obviněn. Jde mimo jiné o muže z Berlína, který je podezřelý, že sloužil jako dozorce v koncentračním táboře Dachau, a údajnou bývalou dozorkyni z Osvětimi. Je mezi nimi prý také muž, který se podílel na vyhlazení francouzské vesnice Oradour-sur-Glane 10. června 1944.

Další podrobnosti ke čtveřici Zuroff neposkytl s ohledem na probíhající vyšetřování.

Wiesenthalovo centrum nabízí až 25.000 eur (přes 680.000 korun) za každý tip, který povede k zatčení a usvědčení osoby podezřelé z válečných zločinů.

Kampaň v létě začala vyvěšením 2000 plakátů s heslem "Pozdě, ale ne příliš pozdě" v Berlíně, Hamburku a Kolíně nad Rýnem. Nyní bylo dalších 2500 takových plakátů rozesláno do Lipska, Mnichova, Magdeburku, Rostocku, Stuttgartu, Drážďan, Norimberku a Frankfurtu nad Mohanem.

Zuroff v červenci odhadl, že v Německu je stále naživu asi dvě procenta bývalých dozorců z nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů. To podle něj představuje zhruba 120 lidí, z nichž ale zhruba polovinu nelze soudit kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Většině z nich je pravděpodobně 90 let a více.

Dostat tyto lidi před soud by mělo být v Německu jednodušší po přelomovém verdiktu z roku 2011 nad bývalým dozorcem v koncentračním táboře Johnem Demjanjukem. Ten za dostačující důkaz uznal skutečnost, že člověk sloužil ve vyhlazovacím táboře nebo ve vražedném komandu. Dříve musel být každému obviněnému prokázán konkrétní zločin.

Zemský soud v Mnichově odsoudil Demjanjuka k pětiletému vězení za napomáhání k vraždám 28.060 Židů ve vyhlazovacím táboře Sobibor. Ukrajinský rodák se proti verdiktu odvolal a než mohl soud jeho případ přezkoumat, jednadevadesátiletý muž loni v březnu zemřel.

Německá centrála pro objasňování nacistických zločinů v září podala podnět ke stíhání 30 údajných bývalých dozorců z koncentračního tábora v Osvětimi.

ceskenoviny.cz