2007. 02. 02. 15:48 Hetek Online
  A közel-keleti válság is szóba került
Izraelben tárgyalt Göncz Kinga
 
 

A kétoldalú együttműködés fejlesztésének lehetőségeiről és a közel-keleti válságokról tárgyalt Göncz Kinga külügyminiszter csütörtökön Izraelben.

Polgár Viktor külügyi szóvivő az MTI-nek telefonon adott tájékoztatásában elmondta, hogy Göncz Kinga megbeszélést tartott Dalia Icikkel, a parlament (kneszet) elnökével, Cipi Livni külügyminiszterrel és Simon Peresz regionális fejlesztésekért felelős miniszterelnök-helyettessel. Göncz Kinga megkoszorúzta Jichák Rabin néhai miniszterelnök emlékművét, és koszorút helyezett el a holokauszt áldozatainak emlékére a Jad Vasem Intézetben.

Az igazságügyi miniszteri posztot is betöltő Livnivel folytatott másfél órás megbeszélésen röviden szóba került a háborús bűnökkel vádolt Képíró Sándor ügye is. Göncz Kinga tájékoztatta izraeli partnerét arról, hogy a magyar igazságszolgáltatás igyekszik minél gyorsabban eljárni. Jelenleg a dokumentumok beszerzése folyik, leginkább Szerbiából várja a magyar fél a szükséges iratokat, hogy előre lehessen lépni az ügyben. Livni elmondta, hogy bízik a magyar igazságszolgáltatásban.

A háborús bűnösök felkutatásával foglalkozó Simon Wiesenthal Központ kezdeményezte Képíró Sándor felelősségre vonását háborús bűnök elkövetése miatt. Képíró az 1942-es délvidéki mészárlásokban csendőrként, az 1944-es deportálásokban csendőr századosként tevékenykedett; Horthy Miklós katonai bírósága 10 év börtönre ítélte. A Wiesenthal Központ szerint Képíró 1946-ban egy népbírósági perben 14 év börtönbüntetést is kapott háborús bűnök elkövetése miatt.

A Wiesenthal Központ most arra kérte a magyar Külügyminisztériumot, indítson hivatalos vizsgálatot annak feltárására, hogy magyar diplomaták milyen szerepet játszhattak Képíró Sándor hazatelepülésében. Efraim Zuroff, az izraeli Wiesenthal Központ náci vadász akciójának igazgatója a külügyminiszternek címzett, Magyarország izraeli nagykövetségére eljuttatott és Göncz Kingának csütörtökön átadott levelében felhívta a figyelmet Képíró Sándornak arra a korábbi kijelentésére, miszerint a Buenos Aires-i magyar nagykövetség hivatalnokai tudtak argentínai tartózkodásáról, majd 1996-ban úgy informálták őt, nyugodtan hazatérhet Magyarországra, mivel nem folyik hivatalos eljárás ellene.

A Képíró-ügyet a Fővárosi Bíróság vizsgálja. A bíróságnak a jelenleg ismert adatok alapján nincs tudomása az 1946-ban hozott ítéletről, amelynek alapján Efraim Zuroff szerint elítélhetnék Képíró Sándort - mondta el a Fővárosi Bíróság szakkollégiumának vezetője az MTI-nek január végén.

A két külügyminiszter áttekintett egy sor kétoldalú együttműködési kérdést, köztük közös fejlesztési, kulturális, tudományos projektek elindítását, illetve az európai uniós kereteken belül ilyen programokban való együttműködés lehetőségét. Szóba került, hogy jó lenne felújítani, megújítani az együttműködést a bűnüldözés terén. Beszéltek az egyetemek közötti együttműködésről, ami folytatása volt azoknak a megbeszéléseknek, amelyeket január közepén folytatott Hiller István oktatási és kulturális miniszter Izraelben.

A külügyminiszterek áttekintették a térséget sújtó válságokat is, kezdve az izraeli-palesztin konfliktustól az iráni és a libanoni válságig. Csakúgy mint egyhetes közel-keleti látogatásának első állomásán, Jordániában Göncz Kinga izraeli partnerétől is azt a megállapítást hallhatta, hogy a Közel-Keleten kívüli tényezők közül jelenleg talán Európa lehet a legszavahihetőbb közvetítő. A közel-keleti konfliktusok dolgában Izrael lehetőséget lát arra, sőt szeretné is, hogy ha Európa keményebben, határozottabban lépne fel, határozottabb szerepet vállalna a rendezési folyamatokban.

Dalia Icik, a kneszet elnöke elmondta Göncz Kingának, hogy fontosnak tartja és ezért erősíteni kívánja a két parlament közötti kapcsolatokat. Icik kérte a magyar vendégtől, hogy Magyarország lépjen fel határozottan annak érdekében, hogy a tavaly nyáron elrabolt izraeli katonákat mielőbb bocsássák szabadon. Azt is kérte, hogy Magyarország határozottan álljon szemben azzal a felfogással, amelyet Irán tanúsít. Icik szerint nem csak az atomprogram a probléma, hanem az is, hogy Irán a világ egyetlen országaként tagadja Izrael létjogosultságát, és naponta fenyegeti azzal, hogy le kell söpörni a térképről.

Göncz Kinga pénteken a palesztin autonóm területekre látogat, ahol Mahmúd Abbász palesztin elnökkel és palesztin civil szervezetek képviselőivel találkozik.

hetek.hu