1. 08. 2007 nepszava.hu
  Magyarországon "három nagyon komoly ügy bontakozott ki"
Zuroff: egy-két év múlva véget ér az Utolsó esély akció
 
 

Egy-két év múlva véget érhet a náci háborús bűnösök felkutatására létrehozott Utolsó esély akció - mondta Efraim Zuroff, a program vezetője, a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi irodájának igazgatója szerdán Budapesten az MTI-nek adott interjújában. Egy-két évnél tovább nem fut már a program, mert a még élő náci háborús bűnösök feltehetően néhány éven belül meghalnak, és nem lesz kit bíróság elé állítani. Ennek ellenére a még élőknek bűnhődniük kell, függetlenül a koruktól - jelentette ki Efraim Zuroff.

Az akció elindítása óta eltelt öt évben körülbelül 470 feltételezett náci háborús bűnöst derítettek fel világszerte, húsz százalékuk került bíróság elé. Azért csak minden ötödik ember áll bíróság elé, mert a gyanúsítottak esetében megalapozott információra van szükség a tettükről, elég egészségesnek kell lenniük ahhoz, hogy bíróság elé álljanak, továbbá kizáró ok, ha korábban már elítélték őket. A legnagyobb gondot pedig a kiadatási eljárások jelentik - mondta az igazgató. Efraim Zuroff szerint rendkívül sikeres volt az Utolsó esély, különösen Magyarországon, ahol "három nagyon komoly ügy bontakozott ki".

A kétnapos budapesti látogatáson tartózkodó igazgató a távirati irodának elmondta: elképzelhető, hogy hamarosan újabb feltételezett háborús bűnösre bukkannak Magyarországon. Két nappal ezelőtt kapcsolatba került egy emberrel, aki szemtanúja volt egy zsidó nő meggyilkolásának 1944-ben - mondta Efraim Zuroff, hozzátéve: erről még bizonyítékokat kell gyűjtenie Budapesten. Az igazgató hozzátette: Képíró Sándor volt csendőrparancsnok ügyében is vannak új információik, amelyeket azonban csak a bíróság előtt tárnak majd fel, ha bebizonyosodik róluk, hogy valódiak.

Zentai Károly ügyével kapcsolatban Efraim Zuroff hangsúlyozta: a feltételezett náci háborús bűnös sorsa Ausztrálián múlik, azon, hogy mikor adja ki őt az ország. A távirati iroda kérdésére, hogy megalapozottak-e a központ bizonyítékai a két férfi ellen, az igazgató azt mondta: Zentai Károly esetében egyáltalán nincsenek kétségei, Képíró Sándor ügyében pedig erős bizonyítékokról lehet beszélni. Zentai Károly és korábban Polgár Lajos esetében a magyar hatóságok minden tőlük telhetőt megtettek, de a Képíró-ügyben nem végeztek ilyen jó munkát - válaszolta a hírügynökség kérdésére Efraim Zuroff.

Kiemelte: pontosan egy évvel ezelőtt tájékoztatta a magyar hatóságokat arról, hogy Képíró Sándor Budapesten él, a férfit azonban azóta sem állították bíróság elé, és nem is börtönözték be. A bíróságnak el kellett volna döntenie, hogy végrehajtja-e a volt csendőrparancsnok ellen 1944-ben hozott ítéletet, de ezt a döntést nem hozta meg, ugyanakkor a hatóságok legalább vizsgálni kezdték, hogy követett-e el gyilkosságot a férfi - mondta Efraim Zuroff. A távirati iroda felvetésére az igazgató hangsúlyozta: nincs jelentősége, hogy Képíró Sándor és Zentai Károly is ártatlannak vallotta magát.

Az Utolsó esély akció eddig körülbelül 125 ezer dollárba került, nem számítva az iroda munkatársainak fizetését - közölte Efraim Zuroff. Az MTI azon kérdésére, hogy ezt a pénzt miért nem fordították inkább oktatásra, vagy információs kampányokra, az igazgató azt mondta: a tanítást elvégzik mások, ráadásul az oktatásra ott van a következő száz év, a háborús bűnösök felkutatására azonban mindössze egy-két év maradt.

Arra a kérdésre, hogy abban a kilenc országban ahol az akció tart, támogatja-e a társadalom többsége a programot, Efraim Zuroff hangsúlyozta: nem tudja, nincs pénzük felméréseket készíteni, mert minden forrást a kutatásra fordítanak. Ugyanakkor hozzátette, hogy Magyarországon az emberek jobban elítélik a náci háborús bűnösök tetteit, mint például a balti államokban. Mindenkinek megvan a joga arra, hogy ne értsen egyet a programmal - mondta az igazgató arra a felvetésre, hogy az MTI-nek korábban nyilatkozó szakértők úgy értékelték az Utolsó esély akciót: annak egyik fontos célja a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi irodája imázsának erősítése.

Nagyon hiszünk abban, hogy a jövő és a társadalom számára fontos, amit csinálunk - tette hozzá. Az akció kevésbé jelentős a kutatóknak és történészeknek, sokkal fontosabb az embereknek - mondta Efraim Zuroff a távirati iroda kérdésére. Az Utolsó esély akció öt évvel ezelőtt indult Litvániában, ezt követően összesen kilenc európai országot kapcsoltak be a programba. Magyarországon 2004-től keresi a központ a náci háborús bűnösöket. Több országban pénzjutalmat ajánlottak fel azoknak, akik a megadott bejelentővonalakon tájékoztatást adnak a háborús bűnösökről.

A magyarok közül a Simon Wiesenthal Központ egy zsidó fiú megölésével gyanúsítja az Ausztráliában élő Zentai Károlyt. A szintén Ausztráliában élő Polgár Lajos, a Nyilaskeresztes Párt egykori magas rangú vezetője, akit népirtással vádoltak, tavaly júliusban elhunyt. A budapesti Képíró Sándort pedig azzal gyanúsítják, hogy részt vett az 1942-es újvidéki mészárlásban. A Budapesti Nyomozó Ügyészség idén márciusban nyomozást indított Képíró Sándor ügyében a polgári lakosság elleni erőszak bűntette miatt.

nepszava.hu