2008. április 23 nol.hu
 

Bírósági döntés után magyar háborús bűnös érkezhet haza

 
 

Az ausztráliai legfelsőbb bíróság elutasította szerdán a háborús bűncselekménnyel vádolt Zentai Károly (Charles Zentai) fellebbezését, amelyet kiadatási meghallgatása ellen nyújtott be, s ezzel megnyílt a lehetősége annak, hogy lefolytassák a kiadásával kapcsolatos eljárást a perthi bíróságon.

Ausztráliai sajtójelentések szerint a bíróság úgy döntött, hogy az ország kiadatási törvénye érvényes a 86 éves férfira, akit azzal gyanúsítanak Magyarországon, hogy 1944-ben katonaként harmadmagával megkínozta és megölte Budapesten a 18 éves Balázs Pétert, mert a zsidó fiatalember nem viselte a megkülönböztető sárga csillagot. Zentai tagadja a vádat, azt hangoztatva, hogy már a Balázs Péter halála előtti napon elhagyta Budapestet.
A jeruzsálemi székhelyű Simon Wiesenthal Központ kezdeményezte az eljárást Zentai ellen. Feljelentése alapján a magyar Katonai Ügyészség megvizsgálta az ügyet, majd a magyar kormány 2005 elején kérte Zentai kiadását az ausztráliai hatóságoktól. A Fővárosi Bíróság nemzetközi elfogatóparancsot adott ki 2005. március 3-án a feltételezett háborús bűnös ellen. 2005. július 8-án - a magyar kiadatási kérelem alapján - az ausztráliai hatóságok letartóztatták Zentait, majd óvadék ellenében szabadlábra helyezték.

Az MTI megkeresésére Horváczy Emese, a magyar Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium szóvivője elmondta a kiadatási eljárás folyamatáról: ha a perthi bíróság úgy határoz, hogy Zentai Károly kiadható Magyarországnak, akkor az ausztráliai belügyminiszter hozza meg a döntést a kiadatásról.

Zentai azonban fellebbezhet a miniszteri döntés ellen, s csak az esetleges fellebbezés elbírálása után születhet meg a végleges döntés.

Efraim Zuroff, a Simon Wiesenthal Központ igazgatója szerint történelmi nap Ausztrália számára a legfelsőbb bíróság szerdai döntése. "Nagyon örülök, hogy ezt a jogtechnikai fellebbezést, amely már több mint két éve akadályozza Zentai kiadatását, s amelynek semmi köze az ügyhöz, végül elvetették, s végre megindulhat a kiadatási eljárás" - mondta Zuroff, a második világháború alatt a zsidók ellen elkövetett bűncselekmények még élő és büntetlenül maradt tetteseinek felkutatására indított Utolsó Esély akció vezetője a The Australian című lapnak. "Csak azt sajnálom, hogy ilyen sokáig tartott, amíg ismét sínre került az ügy" - tette hozzá. Zuroff kifejezte reményét, hogy Zentai hivatkozása betegségeire "nem fogja megtéveszteni (a kiadatásról döntő ausztráliai) bírákat".

A gyanúsított attól tart, hogy "nem lenne része tisztességes eljárásban" a magyar bíróság előtt, mert "felfújták az ügyet, és sok várakozás fűződik hozzá" - írta a The Australian. Perth egyik elővárosában lévő otthonából adott telefonos nyilatkozatában Zentai kijelentette: ő maga és családja tudja, hogy ártatlan, és a környezetében élő emberek is hisznek neki. Ez segíti a megpróbáltatások elviselésében. Panaszkodott, hogy megtakarításainak nagy részét felemésztették a jogi eljárással kapcsolatos költségek, s talán még a házát is el kell adnia, hogy kiegyenlíthesse ezzel kapcsolatos, még kifizetetlen tartozásait. Újságírói kérdésre felelve azt mondta, hogy nem hibáztatja Zuroffot a történtekért. "Gondolom, ez a feladata" - idézte szavait az ausztráliai lap. A The Australian idézte Zentai négy gyermekét is, akik szerint szívbeteg és periferiális neuropátiában (a végtagokban való érzékvesztés betegsége) szenvedő, 86 éves apjuk nem élné túl a magyarországi utazást.

Elvileg augusztus 12-én kellene megjelennie Zentainak a perthi bíróságon, hogy kitűzzék kiadatási ügyével kapcsolatos háromnapos meghallgatásának dátumát, de a The Australian úgy értesült, hogy valószínűleg előbbre hozzák Zentai következő bírósági megjelenésének időpontját.

nol.hu