2008. április 25. nol.hu
 

Kínzás és gyilkosság 1944-ben: erős bizonyítékok vannak Zentai ellen
Zentai fia szerint apját Ausztráliában kellene bíróság elé állítani

 
 

Régi keletűek, de erősek a Zentai Károly (Charles Zentai) elleni bizonyítékok, amelyek szerint 1944-ben katonaként harmadmagával megkínzott és megölt egy zsidó fiatalembert - jelentette ki a Budapesti Katonai Ügyészség szóvivője a The Australian című ausztrál lapnak nyilatkozva.

Ács Tibor szerint ha Ausztrália kiadja Magyarországnak a 86 éves Zentait, akkor bíróságon kell őt elítélni a gyilkosságért. A perben szabadon választhat magának ügyvédet, és a fővárosi bíróság katonai kollégiumának három bírája fog felette ítélkezni - tette hozzá.

A gyanúsított tagadja a vádat, és attól tart, hogy "nem lenne része tisztességes eljárásban" magyar bíróság előtt, mert "felfújták az ügyet, és sok várakozás fűződik hozzá" - írta korábban az ausztrál lap a Zentaival készített interjú alapján.

Ács Tibor szerint ez nem igaz, a budapesti katonai bíróság jó színvonalú. A magyar jogrendszerben nincs esküdtszék, háromtagú bírói tanács ítélkezik mindig, amelynek tagjai mindig mások - mondta.
A szóvivő elismerte: nincs már élő tanúja annak, hogy Zentai harmadmagával megkínozta, megölte és a Dunába dobta a 18 éves Balázs Pétert, amiért a zsidó fiatalember nem viselte a megkülönböztető sárga csillagot. A bírák elé azokat a tanúvallomásokat tárja majd az ügyészség, amelyek a vádlott-társa, Nagy Lajos elleni 1948-as perben szerepeltek. "Ezek megfelelő bizonyítékok, és elég sok van belőlük" - jelentette ki.
Az ausztráliai legfelsőbb bíróság elutasította szerdán Zentai fellebbezését, amelyet kiadatási meghallgatása ellen nyújtott be, s ezzel megnyílt a lehetősége annak, hogy lefolytassák a kiadásával kapcsolatos eljárást a perthi bíróságon.

A jeruzsálemi székhelyű Simon Wiesenthal Központ kezdeményezte az eljárást Zentai ellen. Feljelentése alapján a magyar katonai ügyészség megvizsgálta az ügyet, majd a magyar kormány 2005 elején kérte Zentai kiadását. A Fővárosi Bíróság nemzetközi elfogatóparancsot adott ki 2005. március 3-án a feltételezett háborús bűnös ellen. 2005. július 8-án - a magyar kiadatási kérelem alapján - az ausztrál hatóságok letartóztatták Zentait, majd óvadék ellenében szabadlábra helyezték.

Efraim Zuroff, a Simon Wiesenthal Központ igazgatója szerint Zentainak nincs félnivalója, ha ártatlan. "Magyarország tekintélyes igazságügyi rendszerrel rendelkező demokratikus állam. Ez nem a kommunista Magyarország" - idézte őt egy korábbi számában az ausztrál lap.

Zentai fia szerint apját Ausztráliában kellene bíróság elé állítani

Ausztráliai lapjelentés szerint a háborús bűncselekménnyel vádolt Zentai Károly (Charles Zentai) fia, Ernie Steiner szerint apját Ausztráliában, nem Magyarországon kellene bíróság elé állítani, mivel szerinte a magyar katonai bíróságon lefolytatandó eljárás nem lenne igazságos.
A 86 éves férfit azzal gyanúsítják Magyarországon, hogy 1944-ben katonaként harmadmagával megkínozta és megölte Budapesten a 18 éves Balázs Pétert, mert a zsidó fiatalember nem viselte a megkülönböztető sárga csillagot. Zentai tagadja a vádat, azt hangoztatva, hogy már a Balázs Péter halála előtti napon elhagyta Budapestet.

Ernie Steiner a The Australian című napilapnak kijelentette: sokkal jobb lenne, ha apja Ausztráliában védekezhetne. "A kiadatási szerződések a jogrendszerek egyfajta hasonlóságán alapulnak. Nem igazságos, ha valakit a 40-es években létrehozott katonai bíróságra küldenek, amely nem sokat változott azóta" - idézte Steintert csütörtöki számában a The Australian internetes kiadása.

Efraim Zuroff, a Simon Wiesenthal Központ igazgatója szerint Zentainak nincs félnivalója, ha ártatlan.
" Magyarország tekintélyes igazságügyi rendszerrel rendelkező demokratikus állam. Ez nem a kommunista Magyarország" - idézi az ausztrál lap a jeruzsálemi székhelyű szervezet igazgatóját.

Az ausztrál legfelső bíróság e heti döntése kapcsán, amely elutasította Zentai Károlynak a kiadatási meghallgatás elleni fellebbezését, s így lehetővé tette, hogy lefolytassák a kiadatásával kapcsolatos eljárást a perthi bíróságon, Mark Aarons publicista a The Australian pénteki számában megjegyzi: a Zentai-ügy Ausztrália utolsó esélye lehet annak bizonyítására: arra használta fel a törvényeit, hogy kései igazságot szolgáltasson a holokauszt áldozatainak.

Aarons emlékeztet, hogy a közelmúlt konfliktusainak tömeggyilkosai közül is számosan Ausztráliába menekültek, és semmi sem történt ügyük kivizsgálása és bíróság elé állításuk érdekében. Kevin Rudd kormányának ki kellene vizsgáltatnia azokkal a kambodzsaiakkal, afgánokkal, szerbekkel, chileiekkel és ruandaiakkal szembeni vádakat, akiket - akárcsak Zentait - emberiesség elleni bűncselekményekkel vádolnak - írja.

"Amikor ma hőseinkre (a Hitler rezsimje elleni harcban elesett 50 ezer ausztrálra) emlékezünk, egyben kérnünk kell kormányunkat, hogy következetesebben és határozottabban lépjen fel annak érdekében, hogy vádat emeljenek azok ellen a tömeggyilkosok ellen, akiknek ausztráliai jelenléte lealacsonyítja nemzeti büszkeségünket" - zárja írását Mark Aarons.

nol.hu