2008. 08. 21. 09:03 hetek.hu
  A Wiesenthal-lista hetedik helyezettje
Zentai szabadlábon
 
 

A perthi (Ausztrália) bíróság úgy határozott szerdán, hogy kiadható Magyarországnak a háborús bűnökkel gyanúsított Zentai Károly (Charles Zentai).

A még élő háborús bűnösök felkutatásával foglalkozó Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi közleményében "a történelmi igazságtétel felé tett óriási lépésnek" nevezte a döntést, és felszólította az ausztrál hatóságokat, hogy mielőbb zárják le a kiadatási eljárást.

A The Australian című ausztrál lap internetes kiadásában azt írja, hogy a bírósági döntés után őrizetbe vették a 86 éves Zentai Károlyt, akit Magyarországon azzal vádolnak, hogy 1944-ben többedmagával meggyilkolta az akkor 18 éves Balázs Pétert, mert a zsidó fiatalember nem viselte a megkülönböztető sárga csillagot. Zentai tagadja a vádakat, és azt állítja, hogy a Balázs Péter halálát megelőző napon elhagyta Budapestet.

"Megállapítom, hogy Zentai úr kiadható a Magyar Köztársaságnak (...) - jelentette be Barbara Lane bíró. A bíró szerint Zentai ügye és annak körülményei megfelelnek az ausztráli kiadatási törvény által támasztott követelményeknek, valamint az Ausztrália és Magyarország között kötött kiadatási egyezménynek. Hangsúlyozta: a bíróságnak nem az volt a feladata, hogy állást foglaljon Zentai bűnösségének vagy ártatlanságának kérdésében, csak "ügyintézőként" járt el, amikor megállapította, hogy a kiadatási kérelem jogos.

A határozat ismertetése után a védelem óvadék ellenében kérte Zentai szabadlábra helyezését. A fellebbezésnek a szövetségi bíróság helyt adott azzal a feltétellel, hogy Zentai leadja útlevelét, nem költözik más helyre és nem közelíti meg mintegy 100 méteren belül a perthi repülőtér indulási oldalát.

Neil McKerracher bíró az idős férfi romló egészségi állapotáról szóló orvos szakértői véleménnyel, a korábbi bírósági rendelkezések példás betartásával és azzal indokolta döntését, hogy közelében élnek családtagjai és barátai, míg Magyarországon ismeretei szerint nincsenek sem barátai, sem rokonai. A Perth Now ausztrál hírportál szerint mindezek alapján úgy ítélte meg: "nem valószínű, hogy elmenekül az országból".

Az óvadék összegét a bíró 50 ezer dollárban állapította meg 75 ezer dolláros kezességgel. Zentai várhatóan hamarosan távozhat a perthi Hakea börtönből, miután a vád képviselője nem emelt kifogást szabadlábra helyezése ellen - írta a The Australian.

Mielőtt elvezették volna a teremből, a botjára támaszkodó Zentai Károly integetett a közönség soraiban helyet foglaló családtagjainak - köztük több unokájának - és barátainak.

A bírósági meghallgatás után Zentai idősebb fia, Gabriel Steiner közölte, hogy édesapja áldozattá vált. Szerinte apja ötven évvel ezelőtt kötelezettséget vállalt arra, hogy ausztrál állampolgár lesz, most pedig Ausztráliának kellene kötelezettséget vállalnia iránta. "Apám példás állampolgár. Sosem hallgatta el a nevét" - mondta.

Másik fia, Ernie Steiner úgy nyilatkozott, hogy "nem jó döntés, de teljességgel várható volt a bíróság korlátozott lehetőségei miatt". Hozzáfűzte, hogy a család aggódik apja egészsége miatt és fellebbezni fognak a határozat ellen.

A kiadatásról Bob Debus ausztrál belügyminiszter mondja ki a végső szót. A család hozzá fellebbezhet, ha a bíróság ajánlása alapján a szövetségi főállamügyész a kiadatás mellett dönt. Debus a Perth Now hírportálnak úgy nyilatkozott, hogy körültekintően fog eljárni, az ügy még nem zárult le.

Zentai családja korábban kilátásba helyezte, hogy ismét az ausztrál felsőbírósághoz fellebbez, amennyiben a perthi bíróság a kiadatás mellett foglal állást. A felsőbíróság Zentai egyik fellebbezését áprilisban már elutasította: akkor ügyvédje azt vitatta, hogy az ügyét tárgyaló perthi bíróság jogköre kiterjed-e a kiadatási jogvitákra.

Zentai Károly kiadatási ügye harmadik éve húzódik. Magyarország szerint Zentai, a magyar hadsereg tisztjeként egy villamoson fogta el Balázs Pétert, mert nem viselte a sárga csillagot. Mindketten budafokiak voltak, ezért ismerték egymást. Zentai ezután állítólag egy laktanyába vitte a zsidó fiatalembert és két bűntársával együtt órákon át verte. A fiatalember a bántalmazásba belehalt, holttestére nehezéket kötöttek és a Dunába dobták.

Az Ausztráliába 1950-ben kivándorolt Zentai a hetedik helyen szerepel a Simon Wiesenthal Központnak a legkeresettebb náci háborús bűnösökről összeállított tízes listáján. A központ szerint "1944-ben Budapesten részt vett zsidók utáni hajtóvadászatokban, zsidók üldözésében és meggyilkolásában".

Ha jóváhagyják Zentai kiadatását, úgy ez lesz az első eset, hogy Ausztrália kiad egy másik államnak egy náci háborús bűntettel gyanúsított személyt.

hetek.hu