2005. június 28. 09:33
HIRADO
 

Húzódik a Zentai-ügy - Tesze-tosza ausztrálok?

 
 

A mostani ausztrál kormány ugyanúgy vonakodik a náci háborús bűnösök felelősségre vonásának lehetővé tételétől, mint egy sor korábbi - írta a The Australian című ausztrál napilapban Mark Aaarons publicista a Zentai-üggyel kapcsolatban. Alexander Downer kormányfő bizonygatja, hogy az általa vezetett jobboldali-liberális koalíciónak erkölcsi fölénye van az ellenzéki Munkáspárttal szemben. Most lehetősége adódott arra, hogy ezt bebizonyítsa, és hogy megmentse az ország becsületét azzal, hogy nyíltan és gyorsan elbírálja Magyarország kérelmét a Perth városában élő 83 éves Charles Zentai (Zentai Károly) kiadatására - írta Aarons. Zentait azzal vádolják, hogy két társával 1944 novemberében Budapesten megkínozta és meggyilkolta Balázs Péter 18 éves zsidó fiút, és felmerült az alapos gyanú, hogy annak idején szisztematikusan üldözte a zsidókat.

A magyar kormány idén március 30-án nyújtotta be a kiadatási kérelmet, a cikkíró szerint azonban kevés jele van annak, hogy Chris Ellison igazságügy-miniszter cselekedne az ügyben. Ez összhangban van azzal a húzódozással, amelyet egy sor korábbi kormány tanúsított az Ausztráliában menedékre talált náci háborús bűnösök felelősségre vonásával kapcsolatban.

Az 1983-ban kormányra lépett Robert Hawke volt az első, aki nyomozást indíttatott (1986-ban). A vizsgálat felfedte az ország legsötétebb titkát, hogy több száz náci Ausztráliában lelt otthonra, és ezt a bevándorlási és a hírszerző szolgálatok nagyon is jól tudták. Sőt, a kormányok is tudomást szereztek róla, és szemet hunytak felette. Dokumentumok szerint több náci rajta volt az amerikai hírszerzés bérlistáján, mielőtt dolgozni kezdett a hasonló ausztráliai szervezet számára. Paul Keating kormánya 1991-ben nem folytatta Hawke erőfeszítéseit, Howard kormánya pedig 1996 óta időhúzó, obstrukciós politikát folytat a kiadatási kérelmekkel szemben, amelyek közül a legutóbbi a Zentaira vonatkozó, és talán a legutolsó is - írja Mark Aarons a The Australianben.

Az utolsó élő nácik valószínűleg békességben halnak meg Perth-ben vagy Melbourne-ben, úgy, hogy soha nem kell bíróság elé állniuk. Ez tragikus volna, különösen annak fényében, hogy a maradék nácik felelősségre vonására erőfeszítéseket tesznek több olyan országban, amely szintén fogadott be többeket közülük. Ezek főleg Kanada és az Egyesült Államok. Ráadásul felmerülnek arra vonatkozó bizonyítékok is, hogy közelmúltbeli konfliktusok szörnyetegei - khmerek, afgánok, szerbek, horvátok, chileiek - is a déli földrészen rejtőznek. Ezeket az állításokat a canberrai kormány állítása szerint vizsgálja, de az első lépésnek a Zentai kiadatásáról (vagy az ellene szóló bűnügyi eljárás megindításáról) szóló döntésnek kell lennie, utána jöhetnek a jelenkorhoz közelebbi háborús bűnösök. Ezt követeli meg az ausztrál igazságszolgáltatási rendszer - szögezi le Aaarons, aki a Menedékhely: náci szökevények Ausztráliában című könyv szerzője.

Hirado Online, 28.06.2005