2005. október 7. 12:12
Népszabadság Online
 

Zentai nővére visszaemlékezésével mentené öccsét

 
 

A háborús bűnökkel vádolt Charles Zentai (Zentai Károly) nővére egy ausztrál újság beszámolója szerint bízik abban, hogy háborús visszaemlékezéseivel sikerül megmenteni öccsét.

A 83 éves férfit azzal gyanúsítják, hogy 1944. november 8-án a magyar hadsereg tisztjeként, két társával együtt Budapesten egy katonai lágerben megkínozta, majd megölte Balázs Péter 18 éves zsidó fiút, amiért az nem viselte az előírt sárga csillagot. Két bűntársát, ugyancsak magyar katonatiszteket, a II. világháború után gyilkosság miatt elítélték, Zentainak azonban sikerült kijutnia Németországba, ahonnan az 1950-es években kivándorolt Ausztráliába.

Kilencvenéves nővére, Julia Nikoletti az ausztrál igazságügyi miniszternek küldött, aláírásával hitelesített nyilatkozatában - amelyből a The Australian című napilap idézett - azt állította, hogy november első napjaiban öccsével és annak katonai szállítóalakulatával együtt Budapestről a mintegy 60 kilométerre nyugatra fekvő Hántára utaztak. Két másik katona Zentai szállítóalakulatából - Nagy Lajos és Máder Béla, akit később különböző bűncselekmények, így Balázs Péter meggyilkolása miatt elítéltek - Budapesten maradt és két nappal később utazott busszal Hántára.

Az idős asszony azt állítva, hogy az 1944-es események világosan megmaradtak benne, hangsúlyozta: reméli visszaemlékezései segítik testvérét, mert tudja, hogy nem ő követte el a gyilkosságot. Ellentétben Zentaival, aki egy családi feljegyzésben tíz évvel ezelőtt azt állította, hogy 1944. november 7-én hagyta el Budapestet a katonai konvojjal, Julia Nikoletti nem tudta felidézni, hogy pontosan mikor indultak el a magyar fővárosból. A körülményekre azonban jól emlékezett, mert mint mondta, az orosz csapatok előrenyomulása miatt sürgető helyzet alakult ki.

Szerinte testvére hívő katolikusként nem volt lelkes katonája az akkori náci Németországgal szövetséges magyar hadseregnek, és soha nem voltak zsidógyűlölő érzelmei. "Sosem érintkezett más csoporttal a templomi közösségén kívül. A nyilaskeresztes mozgalom teljesen új dolog volt, nem sokat tudtunk róla és nem is osztottuk ezt az eszmerendszert" - mondta. Zentai nővére hozzátette: tudta, hogy a zsidókkal nem úgy bántak, mint másokkal, mert családi nevük akkoriban Steiner volt. "Az emberek azt hitték zsidók vagyunk". Később ismerősei tanácsára azonban Zentaira változtatták családi nevüket, hogy munkát kapjanak.

A magyar külügyminisztérium ügyében 2004 decemberében fordult kiadatási kérelemmel az ausztrál hatóságokhoz. A vádat először a Los Angeles-i Simon Wiesenthal Központ fogalmazta meg Zentai ellen, aki annak idején letagadta az ausztrál hatóságok előtt katonai múltját és magát a kommunista rendszer menekültjének állította be. Zentainak, aki a bűntett felszínre kerülése óta tagadta a vádat, 2006. február 13-án kell megjelennie ismét a bíróság előtt kiadatási ügyében. (MTI)

Népszabadság Online, 7.10.05