2006. február 20

Népszabadság Online
  Az egyik tanú Polgárra nem emlékszik, de a kínzásokra igen 
 
 

Papírt égettek a lábujjai között, megerőszakolták, és végignézették vele, amint édesanyját brutálisan megverik, szexuálisan zaklatják. Látta, ahogy a szakadatlan ütlegeléstől egy várandós asszony elvetél. Társaival együtt egy nap kiterelték a Duna-partra, ahol egyenként belelőtték őket a jeges folyóba. Suzanne Nozick valahogy elkerülte a neki szánt golyót, és miközben édesanyja mellette fulladt a folyóba, ő a partra úszott.

A 82 éves Nozickot a második világháború utolsó hónapjaiban tartották fogva a Hűség Házában (a hírhedt Andrássy út 60.-ban) a Nyilaskeresztes Párt tagjai. Történetét a hét végén mondta el a melbourne-i Zsidó Holokauszt Központban tartott sajtótájékoztatón. Vallomása újabb bizonyítékként szolgál majd az Ausztráliában élő Polgár Lajos elleni perben. Polgár - aki már elismerte, hogy a Hűség Házának egyik vezetője volt - azt állítja, hogy nem tudott a kínzásokról.

A Melbourne-ben élő Nozick nem emlékszik arra, hogy találkozott volna Polgárral. - Sötét volt, kínoztak minket, nem néztük az arcukat - mondta a sajtótájékoztatón.

Efraim Zuroff, a Simon Wiesenthal Központ igazgatója sokat remél Nozick vallomásától. - Itt az élő bizonyítéka az Andrássy út 60.-ban elkövetett borzalmaknak. Ez teljességgel ellentmond a Polgár által ismertetett verziónak - nyilatkozta ausztrál lapoknak.

Konrad Kwiet professzor, az egykori ausztrál háborús bűnökkel foglalkozó egység történésze szerint azonban Nozick vallomása nem elég ahhoz, hogy Polgárt elítéljék. Kwiet a The Australian című lapnak elmondta: egyetlen tanú beszámolója nem lehet az ítélet alapja. Az elmarasztaló ítélethez azt is bizonyítani kellene, hogy Polgár a kínzásoknál "jelen volt, részese volt azoknak, vagy közreműködött elkövetésükben".

Ám Zuroff nemcsak Nozick vallomására épít. A nácivadász az Andrássy út 60.-ból megmenekült foglyoknak szabadulásuk után tett vallomásait is átadta az ausztrál és a magyar hatóságoknak. Zuroff meggyőződése, hogy ezek a beszámolók megdönthetetlen bizonyítékkal szolgálnak a Hűség Házában elkövetett kegyetlenkedésekre.

Népszabadság Online, 20.02.06