2007. február 2 nol.hu
  Budapest gyors eljárást ígér a Képíró-ügyben
 
 

A mai történelmi helyzet gyökeresen különbözik a vészkorszakot megelőzőtől, de nem szabad elsiklani a régi sztereotipiákat felhasználó, gyűlölelet szítani próbáló jelenségek felett - erről Göncz Kinga külügyminiszter beszélt lapunknak, miután izraeli látogatása során koszorút helyezett el a holokauszt áldozatainak emlékére a Jad Vasem Intézetben, illetve a meggyilkolt miniszterelnök, Jichak Rabin emlékművénél.

A magyarkülügyminiszter találkozott Dalia Icikkel, a parlament (kneszet) elnökével, Cipi Livni külügyminiszterrel és Simon Peresz regionális fejlesztésekért felelős miniszterelnök-helyettessel.

Az igazságügyminiszteri posztot is betöltő Livnivel folytatott megbeszélésen röviden szóba került a háborús bűnökkel vádolt Képíró Sándor ügye. Göncz Kinga tájékoztatta izraeli partnerét, hogy a magyar igazságszolgáltatás igyekszik gyorsan eljárni. Jelenleg a dokumentumok beszerzése folyik, főleg Szerbiából várja a magyar fél a szükséges iratokat. A háborús bűnösök felkutatásával foglalkozó Simon Wiesenthal Központ kezdeményezte Képíró Sándor felelősségre vonását háborús bűnök elkövetése miatt. Képíró az 1942-es délvidéki mészárlásokban csendőrként, az 1944-es deportálásokban csendőr századosként tevékenykedett.

Göncz benyomásai szerint az izraelieket az idő is sürgeti, hogy rendezzék a palesztinokkal "közös ügyeiket", ugyanakkor a minapi eilati merénylet és a palesztin belviszály nehezíti a megoldást. Simon Peresz egyébként annak a véleményének adott hangot, hogy elsősorban munkahelyteremtő befektetésekkel lehet eredményeket elérni a palesztin kérdésben. - Izraeli politikusokban komoly aggodalmat keltenek a térségben egyre nagyobb befolyásra szert tevő Irán atomhatalmi ambíciói, illetve az a tény, hogy az iszlám köztársaság radikális és terrorista szervezeteket támogat - mondta kérdésünkre a magyar diplomácia vezetője, aki ma a palesztin autonóm területekre látogat, ahol Mahmud Abbasz palesztin elnökkel és palesztin civil szervezetek képviselőivel találkozik.

l A Simon Wiesenthal Központ arra kérte a magyar külügyminisztert, hogy indítson vizsgálatot annak feltárására, magyar diplomaták milyen szerepet játszhattak az általa háborús bűnökkel vádolt Képíró Sándor hazatelepülésében. Efraim Zuroff, a Wiesenthal Központ náci vadász akciójának igazgatója a Göncz Kingának címzett levélben felhívta a figyelmet Képírónak azon kijelentésére, miszerint a Buenos Aires-i magyar nagykövetségen 1996-ban úgy informálták, hogy nyugodtan hazatérhet Magyarországra, mivel nem folyik eljárás ellene.

nol.hu