February 1, 2007 Nepszava
  A rendészeti tárca vizsgálata még tart - Zuroff levele Göncz Kingához
Elmarad a csendőr-konferencia
 
 

A kirobbant botrány után úgy döntött az igazságügyi és rendészeti tárca oktatási központja, nem biztosít helyszínt annak a csendőrség-történeti szimpóziumnak, amelyen a háborús bűnök elkövetésével vádolt Képíró Sándor is felszólalt volna.

Nem biztosít helyszínt az igazságügyi és rendészeti tárca nemzetközi oktatási központja annak a csendőrség-történeti konferenciának, amelyen a háborús bűnökkel vádolt Képíró Sándor is felszólalt volna. Mint köztudott, a 93 éves férfi bíróság elé állítását nemrégiben újólag követelte Efraim Zuroff, a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi irodájának vezetője. A február közepére tervezett szimpóziumot a Szemere Bertalan Magyar Rendvédelem-történeti Tudományos Társaság csendőrség-történeti szakosztálya szervezi.

Boda József ezredes, az oktatási központ vezetője lapunknak elmondta, a kirobbant botrány után úgy döntött a központ, lemondja a konferenciát. Erről már értesítették a szervezőket. Mint mondta, döntésük mellett szól az is, hogy a szimpó­zium időpontjában egy nemzetközi konferenciát is tartanak. - Tavaly októberben részt vettem a szervező társaság elnökségi ülésén, amelyen egy előzetes megállapodás született arról, hogy a konferencia helyszínét mi biztosítjuk, ekkor azonban még nem volt szó arról, kik lesznek az előadók. Két hete érkezett egy közlemény erről a számítógépemre, ám azt a botrány kirobbanásakor még nem olvastam - magyarázta Boda. Leszögezte viszont, háborús bűnösöknek nincs helyük egy ilyen rendezvényen. Mint mondta, nem célja segíteni a háborús bűnösöket; Boszniában és Kambodzsában - ahol szolgálatot teljesített - éppen az volt a feladata, hogy az ilyen bűncselekményeket elkövető személyeket felkutassa és elfogja.

A tárca szerdán vizsgálatot indított, hogy tisztázza az ügy körülményeit. A minisztérium illetékese lapunkkal annyit közölt tegnap, a vizsgálat még az elején tart.

Parádi József, a szimpóziumot szervező társaság elnöke lapunknak azt mondta, szerdán értesült arról, a központ nem kíván a rendezvénynek helyszínt biztosítani. Hozzátette, továbbra is tartják magukat ahhoz, hogy egy tudományos kérdést minden oldalról meg kell vizsgálni. Korábban úgy fogalmazott, nem érti,­ miért ne szólalhatna fel a rendezvényen Képíró, a bíróság dolga eldönteni, valaki bűnös-e vagy sem.

Mint arról lapunk is beszámolt, a Simon Wiesenthal Központ a közelmúltban Képíró felelősségre vonását kezdeményezte. A központ szerint a férfit 1946-ban 14 év börtönre ítélték háborús bűnök elkövetése miatt. Ügyét a Fővárosi Bíróság vizsgálja, ám egyelőre nem tudják, valóban elítélték-e.



N. A. Zs.


A Wiesenthal Központ képviselője a külügyminiszter segítségét kéri

A Simon Wiesenthal Központ tegnap felkérte a magyar külügyminisztert, hogy kezdeményezzen hivatalos vizsgálatot a háborús bűnös Képíró Sándorral ügyében - áll Efraim Zuroff lapunkhoz eljuttatott közleményében. Göncz Kinga tegnap egyébként hivatalos látogatást tett Izraelben. Arról nincs tudomásunk, hogy a magyar külügyminiszter a Simon Wiesenthal Központ izraeli irodájának vezetőjével is beszélt volna, az azonban biztos, hogy Efraim Zuroff levelet küldött Göncz Kingának, amelyben a következő kérdésekre várja válaszát.

- Tudták-e magyar diplomaták Képíró pontos tartózkodási helyét Buenos Airesben? Ha igen, mikortól?

- Küldtek-e információkat róla Budapesre? Ha igen, ki(k)nek?

- Igaz-e, hogy magyar diplomaták mondták Képírónak, hogy visszatérhet hazájába anélkül, hogy bármiféle szankció érné?

- Igaz-e, hogy a magyar hatóságok megsemmisítették vagy elrejtették Képíró azon iratait, amiket 1944-ben, valamint 1946-ban állítottak ki tevékenységéről?

Arra a kérdésünkre, mi a véleménye Képíró lehetséges felszólalásáról a csendőrség-történeti szimpóziumon, Efraim Zuroff azt válaszolta: nevetséges, hogy egy háborús bűnös beszél nyilvánosan az élményeiről. Mint lapunknak mondta: ez szégyen a szervezőkre és szégyen a magyar igazságszolgáltatásra nézve is.

*

"Pontosan a mai napon van hat hónapja annak, hogy átadtam a magyar ügyészségnek a Képíró bűnösségére és budapesti tartózkodásának pontos helyére vonatkozó információkat. Még rémálmomban sem gondoltam volna, hogy még mostanra sem indul eljárás ellene, és büntetlenül marad annak ellenére, milyen szörnyű bűntettben vett részt. Arra kérjük Önt, azonnal kezdeményezzen nyomozást azon tisztázatlan körülmények feltárása érdekében, melyek az ügyet körülveszik, és tegyen meg minden Öntől telhetőt annak érdekében, hogy az ügy a lehető leghamarabb sikeresen záruljon." (Részlet Zuroff Gönczöl Kingához írt leveléből)