August 12, 2011
Politika
Зуроф и Вукчевић разматрају даље кораке у случају Кепиро

Мађарско тужилаштво уложило је жалбу на пресуду суда у Будимпешти којом је Шандор Кепиро (97), бивши капетан мађарске жандармерије, ослобођен кривице за злочине у Новосадској рацији, 1942. године. Ефраим Зуроф, директор центра „Симон Визентал”, који је поднео суду доказе против Кепира, и лоцирао га у Будимпешти 2006. године, каже да центар у овом тренутку може само да помаже тужилаштву у припремању жалбе уколико они то желе.

– У сталном сам контакту са Владимиром Вукчевићем, тужиоцем за ратне злочине и планирамо да се ускоро састанемо како бисмо размотрили даљу стратегију у вези са овим случајем – каже Зуроф за наш лист.

Жалбу на пресуду деведесетседмогодишњем Кепиру, која је код дела публике у судници изазвала овације и аплауз, а код другог дела шок и неверицу, поднео је и адвокат одбране. Кепиров бранилац изјавио је да они траже од суда не само да ослободе Кепира због недостатка доказа, што је већ учињено, већ да га прогласе невиним.

– То је доказ потпуне лажљивости Кепира и његовог адвоката. Ослобађајућа пресуда Кепиру је извртање правде и увреда сећању на жртве за њихове породице и све нас којима је стало до правде и до онога што се десило у Новом Саду јануара 1942. године – рекао је Зуроф.

Судија Бела Варга образложио је да не могу да буду прихваћени докази које је поднело тужилаштво. Одбацио је исказ мађарског официра из 1948. године, који је сведочио да је Кепиро послао 30 ухапшених Срба, Јевреја и Рома на обалу Дунава где су стрељани, као и пресуду из 1944. године, којом је Кепиро осуђен због овог злочина. У ауторском тексту за „Јерусалим пост”, Зуроф је такав поступак оценио као веома споран и скандалозно селективан: сведочење из 1948. године није прихваћено, јер је судија изразио сумњу да је сведок био мучен иако ничим није образложио такав свој став, док је пресуда из 1944. године одбачена, јер је то учинио својевремено и мађарски суд иако судија Варга није узео у обзир очигледне околности под којима је то учињено, односно да су у то време нацисти окупирали Мађарску, навео је Зуроф. „Одушевљени одговор неколико десетина фашиста, који су дошли да подрже Кепира, само је „врх леденог брега” ружног таласа историјског ревизионизма који прети да потопи Мађарску, земљу која, као и остале посткомунистичке има озбиљних потешкоћа у сагледавању улоге локалних сарадника нациста у Холокаусту и у саопштавању те болне чињенице млађим генерацијама”, пише Зуроф у свом ауторском чланку. земље,

Он подсећа и да га је Шандор Кепиро тужио за клевету због изношења оптужби за стрељање цивила у Новосадској рацији. То суђење одржано је пре суђења Кепиру и тужба је одбачена. Шандор Кепиро оптужен је за учешће у ратном злочину почињеном у Новом Саду, јануара 1942. године, када је убијено и бачено у залеђени Дунав више од 1.200 људи. Самог Кепира тужилаштво је доводило у директну везу са смрћу 35 особа.