2004. november 22  
  Bakot lohet az „Utolsó esély” nácivadászata  
 

Magyarországra is kiterjesztették az „Utolsó esély” néven futó, még életben lévo nyilasok felkutatását célzó kezdeményezést. Telefonon lehet bejelentést tenni a vélt bunösökrol. Az akció azonban könnyen visszafelé sülhet el, ártatlan emberek meghurcolásához vezethet, és muníciót adhat az antiszemitáknak.
Az akció azokat kívánja felelosségre vonni, akik a második világháború idején, tehát 60-65 évvel ezelott részt vettek a zsidóság elpusztításában, de mindmáig megúszták a büntetést. Ha bebizonyosodik bunrészességük, magyar bíróság elott kell felelniük tetteikért. Utolsó esély, hiszen ha még életben is vannak e háborús bunösök, közel járnak a nyolcvanhoz, de inkább a kilencvenhez, vagy a százhoz.

Az „Utolsó esélyt ” az amerikai Simon Wiesenthal Központ szervezi, a miami (USA) székhelyu Targum Shlishi alapítvány 100 ezer dollárral támogatja. A túléloket, szemtanúkat vagy akár tettestársakat arra igyekeznek rábírni, hogy információikat egy pesti telefonszámon közöljék. Akik megfelelo bizonyítékkal szolgálnak, akár 10 ezer eurós jutalomban részesülhetnek– jelentette be az akció ötletadója és koordinálója, Efraim Zuroff, az izraeli Wiesenthal Központ igazgatója, keddi, Budapesten tartott sajtóértekezletén. Zuroff elmondta: az Igazságügyi Minisztérium képviselojével folytatott megbeszélésein ígéretet kapott az akciójuk támogatására: megalapozott gyanú esetén a feljelentetteket bíróság elé állítják.

Jóllehet a rendszerváltás óta egyetlen zsidógyilkos túlélo ellen sem indítottak eljárást, az „Utolsó esély” szervezoi szerint sokan elkerülték az igazságszolgáltatást. Idézetek egy idos falusi hölgy hozzájuk eljuttatott levelébol: 1944-ben egy nyilas apa és fia házuk kertjében megásatta két zsidó munkaszolgálatossal saját sírjukat, majd belelotték oket. Az áldozatok állítólag mind a mai napig ott vannak eltemetve, a gyilkosok pedig, azóta is a faluban élnek háborítatlanul.

Annak a jogelvnek alapján, hogy a második világháborús buntettek nem évülhetnek el, az „Utolsó esély” akciót 2002-ben a baltikumi országokban, tavaly Lengyelországban, Romániában és Ausztriában hirdették meg, idén nyáron pedig Horvátországra is kiterjesztették a kampányt. Eddig az említett országokban összesen 290 gyanúsítottról kaptak információkat, közülük 73-nak az adatait továbbadták a hatóságoknak.

Nem mindenki ért egyet a kezdeményezéssel. Azok a világháborús bunösök, akik esetleg mostanáig megúszták a feleloségre vonást, a biológia törvényei szerint hamarosan kihalnak, viszont a jutalommal járó telefonos feljelentosdi esetleg ártatlan emberek meghurcolásához vezethet. Ráadásul az akció negatív visszhangot válthat ki, mi több, erosítheti az antiszemitizmust. Az „Utolsó esély” magyarországi programfelelosét, Beer Ivánt ezek a félelmek hidegen hagyták, és mint a sajtóértekezleten kifejtette, a megvénült bunösök felkutatásától semmi sem tántoríthatja el oket.

hvg.hu
http://hvg.hu/itthon/000000000058A7F3.aspx