2004. július 27  
  Adatkezelési vita Péterfalvi és a Wiesenthal Központ között  
 

A magyarországi koordinátor hétfon az Utolsó esély nevu akció lefújásáról, a jeruzsálemi központ vezetoje pedig a nácivadászat folytatásáról beszélt.

Magyarországon felfüggesztették a Simon Wiesenthal Központ Utolsó esély elnevezésu nácivadász akcióját - jelentette be tegnap reggel az MTV Nap-kelte címu musorában Beer Iván, a Magyarországi Holokauszt Emlékalapítvány elnöke. A nácivadász-akció hazai koordinátora mindezt azzal indokolta, hogy az adatvédelmi biztos korábban közölte: idegen országba nem lehet magyar állampolgárok adatait továbbítani. - A jogi kérdések tisztázásáig nem fogadunk bejelentéseket és nem továbbítunk információt Jeruzsálembe - adta tudtul Beer Iván.

- Nem magát a nácivadászatot minosítettem jogellenesnek, hanem azt a fajta adatkezelést, amelyet a jeruzsálemi Simon Wiesenthal Központ folytat - nyilatkozta lapunknak Péterfalvi Attila. Az ombudsman szerint Izrael nem felel meg az uniós adatvédelmi követelményeknek; nem képes biztosítani azt az adekvát védelmi szintet, amely feltétele lenne, hogy hazánkból személyes adatokat külföldre lehessen küldeni. Az ombudsman elmondta: az adatvédelmi törvény eloírása ellenére nem kereste meg ot a Wiesenthal Központ; ha megteszi, tájékoztatást kapott volna; a törvény eloírása szerint ugyanis az adatkezelés megkezdése elott az adatkezelést be kell jelenteni az adatvédelmi nyilvántartásba.

Miközben a Wiesenthal Központ hazai koordinátora a nácivadász-akció felfüggesztésérol adott hírt, a jeruzsálemi központ vezetoje, Efraim Zuroff hétfon napközben kiadott nyilatkozatában kijelentette: eddig semmiféle jelzést nem kapott, hogy az akció sértené a magyar törvényeket. Amíg ilyen jelzést nem kapunk, folytatjuk az akciót Magyarországon is, valamely más helyi partner közremuködésével, akit a következo hetekben fogunk megbízni - áll a közleményben. Efraim Zuroff sajnálkozását fejezte ki, hogy "Beer Ivánt visszalépésre kényszerítették". A Wiesenthal Központ vezetoje szerint mindez "szánalmas kísérlet arra, hogy megakadályozzák a magyarországi háborús bunösök felkutatását, valamint a nácikkal való második világháború alatti magyar együttmuködés kérdésének nyílt megvitatását".
Az ombudsman leszögezte: a törvények egyértelmuek; "feljelentést nyomozó hatóságnál kell tenni, közérdeku bejelentést hatóságnál kell tenni, a civil szféra tehát nem folytathat bármilyen tevékenységet". Péterfalvi hozzátette: Magyarországon magyar magánszemély is folytathat magánnyomozást, de a magánnyomozó is köteles tiszteletben tartani a személyiségi jogokat, tehát nem folytathat jogellenes adatkezelést.

Beer Iván az MTI útján üzente: "Én nagyon sokszor szenvedtem a hatalom jogi öklétol, és attól félek, hogy a hatalom és az ombudsman mögött álló hatalmas erok - nem biztos, az éppen a mostani regnáló kormány - (...) bizony a jognak fegyverével engem meghurcolnak, engem megpróbálnak ellehetetleníteni".

- Nem áll mögöttem semmiféle hatalom; az adatvédelmi biztost az Országgyulés választja meg, így semmiféle köze sincs a kormányhoz - reagált Péterfalvi.