2005. január 17  
  Tagadja a nácivadászok vádját Zentai  
 

Tagadja a háborús bûn vádját az ausztráliai Perthben élõ Charles Zentai. A nácivadászok szerint Zentaival kapcsolatos állításaikat komoly bizonyítékok támasztják alá.
A 86 éves Zentai nyomára az "Utolsó esély" akció keretében bukkantak a jeruzsálemi székhelyu Simon Wiesenthal központ nácivadászai. A férfit azzal gyanúsítják, hogy a magyar hadsereg tisztjeként 1944. november 8-án egy budapesti katonai lágerben részt vett egy 18 éves zsidó fiatalember meggyilkolásában, akinek holttestét kövekkel terhelve dobták a Dunába. Két buntársát, ugyancsak magyar katonatiszteket, a II. világháború után gyilkosság miatt elítélték, neki azonban sikerült kijutnia Németországba, ahonnét az 1950-es években kivándorolt Ausztráliába.
A Wiesenthal-központ fo nácivadásza, Efraim Zuroff a háborús bunös ügyének gyors kivizsgálására szólította fel a magyar és az ausztrál hatóságokat. Zuroff szerint a Wiesenthal központ boséges dokumentációhoz jutott Zentai buncselekményeirol, és ezt már tavaly november 17-én eljuttatta a két érintett ország hatóságaihoz. "A gyilkosság óta eltelt hosszú ido nem menti fel a gyilkost, és erosen hisszük, hogy igazságot lehet szolgáltatni ebben az ügyben. Ezért rendkívül fontos, hogy a két kormány együttmuködjön a vizsgálat felgyorsítása és a bunösök mielobbi felelosségre vonása érdekében" - hangsúlyozta a jeruzsálemi közlemény.
A nácivadász az ausztrál Nine Network televíziós állomásnak hangsúlyozta, hogy bizonyítékok tekintetében ez egyike a legmegalapozottabb eseteknek, amelyet az ausztrál szerveknek átadtak.
Zentai szintén a Nine Network szerint helyi ido szerint vasárnap este azt állította, hogy nem ismerte a meggyilkolt fiatalembert, hozzátéve: a vádak nem igazak, és kész hazatérni Magyarországra, hogy tisztázza magát. Fia úgy nyilatkozott: bizonyítani tudja, hogy apja a vádban szereplo dátum elott egy nappal már elhagyta több száz emberrel együtt Magyarországot.
Chris Ellison ausztrál igazságügy-miniszter hivatala közölte: folyik a szövetségi rendorség vizsgálata a Zentai elleni vádakról. Philip Ruddock ausztrál foügyész emlékeztetett arra, hogy kiadatási egyezmény van érvényben Ausztrália és Magyarország között, de az eljárás lefolyásának gyorsaságáról és annak jellegérol nem tudott állást foglalni, mert az ügy egyelore a szövetségi rendorség kezében van.
Az "Utolsó esély" elnevezésu, a még élo náci háborús bunösök felkutatására Magyarországon tavaly júliusban indult akció, amelynek keretében 10 ezer dollár jutalmat tuztek ki a nyomravezetoknek, 2002-ben kezdodött a balti országokban, s jelenleg még Ausztriában, Németországban, Horvátországban, Lengyelországban, Romániában és Ukrajnában folyik.
Polgár Viktor, a Külügyminisztérium szóvivoje közleményében arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a minisztérium 2004 decembere óta folytat elozetes vizsgálatot a jeruzsálemi Simon Wiesenthal Központ által jelzett feltételezett magyar náci bunös ügyében. "A háborús bunösök felkutatásával foglalkozó szervezet által megküldött adatok alapján a Külügyminisztérium olyan történészi szakvéleményeket kapott, amelyek indokolttá tehetik az igazságügyi eljárás megindítását. Ezért a Külügyminisztérium az ügyet illetékességbol az ügyészi szervekhez, illetve az Igazságügyi Minisztériumhoz irányítja" - áll a közleményben.
A tájékoztatása szerint Efraim Zuroff február elején Budapestre látogat, hogy megbeszéléseket folytasson a feltételezett magyar náci ügyében.

Népszabadság Online
http://www.nol.hu/cikk/348562/