2003. gada 2. decembris Diena
 
 

Kas 1941.gada vasarā notika Bauskā?

 
 

Aigars Urtāns, mag. hist. , Bauskas Novadpētniecības un mākslas muzeja vēstures nodaļas vadītājs

Latvijas Vēsturnieku komisijas pētnieki, starp kuriem esmu arī es, jau vairākus gadus apzina un pēta holokausta traģēdiju Latvijā. Lai kliedētu kopš padomju laikiem palikušās nepatiesības un arī neziņu par patieso situāciju, īpaša uzmanība pētniecības darbā ir pievērsta 1941.gada vasaras norisēm Latvijas mazpilsētās.

Bauska 1941.gadā bija viena no Latvijas mazpilsētām, un ebreju īpatsvars pilsētnieku vidū šeit bija apmēram 15%. Ebreji nelielā skaitā dzīvoja arī citur Bauskas apriņķī — Iecavā, Lietuvas pierobežā Panemunē, Skaistkalnē un vēl dažos pagastos. Pēc maniem aprēķiniem, holokausta laikā 1941.gada vasarā tika noslepkavoti apmēram 500—700 Bauskas ebreju (maksimāli) un vēl apmēram 150—200 apriņķī dzīvojošo ebreju (maksimāli).

Kā notika Bauskas ebreju nogalināšana, un kas to paveica? Tas ir jautājums, kas pēdējā laikā aktualizēts saistībā ar baušķenieces Larisas Grekovas ziņojumu Simona Vīzentāla centram, ka bijušais baušķenieks Kārlis Bražus, kurš 1995.gadā miris Kanādā, ir slepkavojis Bauskas ebrejus. Ziņojuma autore sauc sevi par holokausta pētnieci, kurai izdevies iegūt pierādījumus. Taču, zinot 1941.gada vasaras notikumus Bauskā, tos var uzskatīt par viņas pieņēmumiem, kam nav dokumentālu vai cita veida apstiprinājumu.

Pirmā piecu Bauskas ebreju noslepkavošana notika 1941.gada 2.jūlijā. Viņus kopā ar pieciem aizturētiem padomju aktīvistiem un desmit sarkanās armijas karagūstekņiem publiski gandrīz pašā Bauskas centrā pie Mēmeles tilta nošāva vācu karavīri. Akcija bija vācu militāro iestāžu reakcija un rīcības stereotips, jo bija apgānīti pie Bauskas kritušo vācu karavīru līķi. Vainīgie netika atrasti, bet vietējās sabiedrības iebaidīšanas nolūkos kādu vajadzēja sodīt. Sodīšana bija pateicīgs līdzeklis propagandai, jo tika pavēstīts, ka kritušos vācu karavīrus apgānījuši žīdi, komunisti un atejošie sarkanarmieši; tiem tad arī jāsaņem sods.

Nākamie notikumi risinājās 1941.gada jūlija beigās vai augusta sākumā, kad Vecsaules pagasta Likvertenu mežā (apmēram 8 km no Bauskas) tika noslepkavoti 54 vai 55 no iepriekš Bauskā sterilizētajiem 56 ebreju vīriešiem (vienam vai pat diviem izdevās izglābties). Iespēju robežās ir apzināti nozieguma apstākļi un īstenošanas gaita, bet nav izdevies iegūt pārliecinošus pierādījumus, kas paveica šo cilvēku noslepkavošanu. Arāja komandas slepkavu tad vēl Bauskā nebija, bet vēstures avotos par notikušo ir divas līdzvērtīgas, taču savā starpā pretrunīgas versijas. Ir liecības, ka to paveica vietējie latviešu policisti, kas piedalījās ebreju sakropļošanā, bet ir arī liecības, ka to paveica vācu karavīri no vietējās militārās komandantūras. Esmu veltījis milzum daudz laika, lai noskaidrotu šī notikuma apstākļus, taču pārliecinošas atbildes nav. Tāpēc varu apgalvot, ka atbildēt uz šo jautājumu un zināt pat, kas konkrēti to izdarīja, nez vai var arī Larisa Grekova, kas uz dzīvi Bauskā pārcēlusies 70.gados.

Pārējie Bauskas pilsētas un apriņķa ebreji tika noslepkavoti divās augusta naktīs jau minētajā Vecsaules pagasta mežā. Vispirms tika noslepkavoti Bauskas pilsētas ebreji, pēc tam — no apriņķa pagastiem atvestie ebreji. Nozieguma īstenošana sākās ne vēlāk kā naktī no 9. uz 10.augustu, un to paveica no Rīgas atbraukusī Arāja komandas slepkavu rota (apmēram 30 vīru sastāvā). Lai organizēti noslepkavotu apmēram 700—800 ebreju, bija jāmobilizē liels skaits vietējo policistu. Tiem ebreji bija jānogādā mežā, jāapsargā iznīcināšanas vieta u.tml.

Pēc maniem aprēķiniem, Bauskas un apkārtnes ebreju iznīcināšanā bija iesaistīti apmēram 100 vietējo policistu. Šis fakts bieži vien ir kalpojis un, kā izrādās, arī joprojām kalpo par argumentu — "(..) vietējais policists bija mežā, tātad viņš šāva ebrejus(..)" Minēto palīgfunkciju veikšana nenoliedzami veicināja nozieguma īstenošanu, taču tas nenozīmē, ka noziegumā iesaistītā persona tieši slepkavoja ebrejus. Padomju izmeklēšanas un tiesu iestādēm, kas pēc kara ierosināja simtiem krimināllietu un nodarbojās ar bijušo policistu tiesāšanu, tolaik bija svarīgāk tiesāt nevis pēc būtības un piespriest nodarītajam adekvātu sodu (piemēram, par līdzdalību noziegumā), bet tiesāt un piespriest sodu pēc bēdīgi slavenā 58.panta par dzimtenes nodevību. Sodu pēc šī paša panta, neiedziļinoties vainas un atbildības pakāpē, saņēma arī daudzi Bauskas apriņķa policisti. Vienāds sods tika piespriests gan apriņķa policijas priekšniekam un diviem iecirkņu priekšniekiem, kas tieši organizēja un izrīkoja sev pakļautos policistus palīgfunkciju veikšanai, gan arī tiem dažiem desmitiem ierindas policistu (pat policijas pārvaldes šoferim), kas bija tikai pavēļu pildītāji.

Simona Vīzentāla centrs vadītāja Efraima Zurofa personā veic saprotamu misiju — atrast kara noziedzniekus, kas pelnījuši sodu un to nav saņēmuši, taču metodes, ar kādām šī misija tiek realizēta Latvijā, nav pieņemamas. Bieži vien šķiet, ka Efraims Zurofa kungs savās aktivitātēs aizmirst, ka viņa tautas pārciestās holokausta šausmas kopā ar cita veida genocīda izpausmēm ir XX gs. lielākie noziegumi pret cilvēci, kas prasa izpratni un cieņu pret cietušajiem. Latvijā to diemžēl nevairo viņa nepamatotie apvainojumi un aktivitātes, kas daļā sabiedrības gluži otrādi rada klaju negatīvismu. Dzīvības un nāves jautājumi nav dažādu politisku un sadzīvisku spekulāciju objekts. To nav ņēmusi vērā arī baušķeniece Larisa Grekova, kas savu nepamatoto ziņojumu izvēlējusies kā līdzekli attiecību kārtošanai ar Kārļa Bražus mantinieku nekustamā īpašuma pārvaldnieci.


________________________________________________________________________