17. märts 2012 01:00 epl.ee
Läti leegionäride päev – palju kära, vähe villa, nagu juba tavaks
Heiki Suurkask

Langenute mälestamise päevast on saanud uue sõnasõja iga-aastane võitjateta lahing.

Leegionäride päev 16. märtsil on Lätis juba kujunenud selliseks ürituseks, kus äärmused omavahel arveid klaarida püüavad, kuigi kokkupõrgetest on alati pääsetud. Tänavu olid selle päeva suurimateks staarideks Tatjana Ždanoka ja Efraim Zuroff, kes pidasid Riias konverentsi ja püüdsid teha sellest oma protestipäeva väidetava Läti fašismi vastu.

Politseijõud, mis Riia vabadussamba lähistele koondati, olid suured – 1200 ametnikku, kes justkui pidid konfliktseid äärmusi üksteisest lahus hoidma. Meeleavaldajad ja mälestusmarsil osalejad jälle ei saanud aru sellise jõudemonstratsiooni vajadusest. Hommikul pani üks pool vaid vabadussambale pärja natsismiohvrite mälestuseks, hiljem pandi teisalt lilli kunagiste Läti Leegioni sõdurite mälestuseks.

Fotoreporter Andres Putting teatas enne ürituste algust Riiast Delfile: „Riia kesklinnas on näha sadu politseinikke ning väljas on ka täies varustuses märulipolitsei – meestel on kaasas nii kiivrid kui kaitsekilbid. Näha on ka tuletõrje paakautosid, mida ilmselt plaanitakse vajadusel kasutada veekahuritena.” Ta ajas juttu ühe kohaliku mehega, kes ei teadnud, miks linnas nii palju politseinikke on.

Leegionäride päev meenutab lahingut 1944. aasta märtsis, kus kaks Waffen SS-i Läti leegioni diviisi ühiselt punavägedele vastu hakkas.

Tähtpäevana on teda tähistatud, esmalt 1952. aastast eksiilis, 1990. aastast ka kodumaal, peamiselt nende Läti sõdurite mälestuseks, kes olid kas vabatahtlikult või sunnitult Saksa armee vormis.

Osales paar tuhat inimest

Samal ajal on ametlik Moskva, nagu ka end antifašistideks nimetavad rühmitused Lätis, pidanud seda päeva fašismi ülistamiseks.
Mälestusrongkäigul ja selle vastastel protestidel osales kokku paar tuhat inimest. Mingeid kokkupõrkeid ei olnud näha ka seekord, küll pidas Läti politsei kinni ühe Eesti kodaniku, kes demonstratiivselt esitles natsisümboolikat, lisaks ühe isiku, kes demonstreeris nõukogude sümboolikat, ning ühe kodaniku, kes hakkas politseinikele vastu.

epl.ee