2010-04-05, 12:25
kauno.diena.lt
E.Zuroffas: Baltijos šalyse atgimsta neofašizmas
Parengė Julijanas Gališanskis

Paskutiniu nacių medžiotoju vadinamas žydų istorikas Efraimas Zuroffas skalambija pavojaus varpais. Baltijos šalyse jis įžvelgė atgimstantį neofašizmą.

Prieš kelias savaites maždaug 1 tūkst. Latvijos SS veteranų ir jų šalininkų Rygoje surengė eitynes. Kiek anksčiau, Kovo 11-ąją, nacionalistai surengė akciją Lietuvos sostinėje. Nors demonstracija buvo skirta Nepriklausomybės dienai paminėti, tačiau abiejų renginių šūkiai buvo panašūs, tvirtina E.Zuroffas. Rygoje demonstrantai laikė plakatus su užrašais „Žydai, ši žemė priklauso latviams!“, o Vilniuje skambėjo šūkiai „Lietuva lietuviams!“.

„Nešdami vėliavas su įvairiais neofašistiniais simboliais, eitynių dalyviai Lietuvos sostinėje pasiuntė priešišką žinią visoms mažumoms, - Didžiosios Britanijos laikraštyje „The Guardian“ rašo E.Zuroffas. - Ta pačia proga dviem metais anksčiau signalas buvo dar aiškesnis: garsus nacių šūkis „Žydai - lauk!“ ir patarimas rusų mažumai pasiieškoti gyvenamos vietos kitur.“

E.Zuroffas pastebėjo, kad tokios demonstracijos Baltijos šalyse pritraukia vis daugiau dalyvių. Istorikas stebisi, kad nei Baltijos šalių politikai, nei Europos žiniasklaida nepastebi demokratijai kylančio pavojaus.

Lietuvos premjeras Andrius Kubilius ragino nesureikšminti nacionalistų žygio Vilniuje ir tikino, kad Lietuva pagal toleranciją nenusileidžia kitoms Europos šalims. Tačiau E.Zuroffo šie žodžiai neįtikino, nes leidimo nacionalistų eitynėms paprašė politikas iš premjero partijos, Seimo narys ir Kovo 11-osios akto signataras Kazimieras Uoka.

Nacių medžiotoją nustebino ir naujoji JAV ambasadorės Lietuvoje Anne E.Derse, kuri kalbėdama Vilniaus universitete pareiškė: „Jungtinės Valstijos ir Lietuva yra partnerės kovoje prieš antisemitizmą, jos kartu stengiasi atkreipti dėmesį į Holokausto palikimą.“

Teisingumo trokštantis E.Zuroffas piktinasi: „Jeigu Lietuva, Latvija ir Estija darytų pažangą šviesdamos savo žmones apie nacių vietinių kolaborantų įvykdytus nusikaltimus ir sąžiningai stengtųsi nubausti vietinius žudikus, tuomet galėtume ignoruoti tokias eitynes. Bet po nepriklausomybės atgavimo Baltijos šalių teismai nenubaudė nei vieno Lietuvos, Latvijos ar Estijos nacių nusikaltėlio. Priešingai, Lietuvoje teismai persekioja sovietiniai laikais veikusius žydų partizanus. Maža to, šios valstybės bando prilyginti komunizmą nacizmui.“

Laikraštyje „The Guardian“ kreipdamasis į Didžiosios Britanijos politikus, E.Zuroffas ragina juos atverti akis ir įsitikinti, kad Baltijos šalyse atgimstantis neofašizmas kelia grėsmę Europos demokratijai.

kauno.diena.lt