2010-04-06 15:25
lrytas.lt
Nacių medžiotojas E.Zuroffas įspėja Europą apie Baltijos neofašizmo pavojų

Nacių nusikaltimus tiriančio Simono Wiesenthalio centro Jeruzalėje direktorius Efraimas Zuroffas piktinasi nacionalistų judėjimais Baltijos valstybėse ir negali suprasti, kodėl Lietuvos, Latvijos ir Estijos valdžia į kylančią neofašizmo bangą žvelgia pro pirštus.

E.Zuroffas straipsnyje britų dienraštyje „The Guardian“ aprašė savo įspūdžius iš Rygos, kur stebėjo maždaug tūkstančio latvių „Waffen-SS“ veteranų ir jų šalininkų maršą. Anot autoriaus, prieš šią ceremoniją protestavo 150 Latvijos rusų antifašistų.

Šis renginys nustebino S.Wiesenthalio centro direktorių - juk Latvija yra NATO ir Europos Sąjungos narė. Todėl, jo teigimu, kaip galima garbinti žmones, kurie bendradarbiavo su nusikalstamu nacių režimu ir A.Hitleriu.

E.Zuroffas teigia, kad pakankamai dėmesio šiam akibrokštui skyrė tik Rusijos ir britų žiniasklaida. Jis smerkia Latvijos politines jėgas, kurios negali sudoroti neofašistų.

Nacių medžiotojui užkliūva ir nuolanki Vilniaus pozicija. Anot E.Zuroffo, kai nacionalistai per Lietuvos nepriklausomybės šventę surengė žygį ir skandavo „Lietuva - lietuviams“, siuntė žinią, kad šalis yra priešiška visoms mažumoms, Lietuvos valdžia liko abejinga. „Ta pačia proga prieš dvejus metus žinia buvo atvira, papildyta žinomu nacių šūkiu „Juden raus“ (Žydai lauk), o rusų mažuma buvo raginama pasieiškoti namų kur nors kitur“, - pastebi E.Zuroffas ir priduria, kad Lietuvos ir Latvijos maršų dalyvių vis daugėja.

Nors maršus organizuoja ne valdžia, tačiau, anot E.Zuroffo, politinių lyderių neveiksnumas yra nepateisinamas ir turėtų kelti susirūpinimą NATO ir ES šalių bendruomenėms.

E.Zuroffas skeptiškai vertina Andriaus Kubiliaus pasisakymą, kad maršas Vilniuje nėra svarbus, o Lietuva yra pakankamai tolerantiška valstybė, kaip „Norvegija ar Danija“. S.Wiesenthalio centro vadovas pažymi, kad konservatorių partijos narys, parlamentaras Kazimieras Uoka parūpino leidimą demonstracijai, kurį įžeidė žydus ir kitas Lietuvoje gyvenančias tautines mažumas.

E.Zuroffas rašinyje „The Guardian“ pabrėžia, kad Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje teismai per nepriklausomybės metus nenubaudė nė vieno nacių karo nusikaltėlio, o sovietų partizanai žydai, kovoję prieš nacius, yra įžeidinėjami, niekinami. Be to, E.Zuroffą piktina Baltijos šalių pastangos sulyginti komunizmo nusikaltimus su nacių režimo.

lrytas.lt