2010 gegužės mėn. 4 d. 15:26
delfi.lt
D.Katzas: sulygindama nacių ir sovietų režimus Lietuva siekia užtušuoti Holokaustą

Norėdama sulyginti nacių ir sovietų režimų nusikaltimus, Lietuva siekia ištrinti Holokaustą iš istorijos, interneto dienraštyje „Tablet“ tvirtina Holokausto tyrinėtojas Dovidas Katzas. Jo žodžiais, taip bandoma sumenkinti šiurpias Holokausto pasekmes ir įtvirtinti nuostatą, kad nacių vykdytas genocidas buvo ne unikalus procesas, o greičiau reakcija į sovietų genocidą.
Valdžios institucijos pačios kursto neapykantą?

Pasak straipsnio autoriaus, „dvigubo genocido“ judėjimas Baltijos šalyse ir kitur Rytų Europoje sulaukė Vyriausybės ir partijų pritarimo. Esą buvo investuotos nemažos lėšos, siekiant įtikinti visą Europos Sąjungą (ES) sulyginti nacių vykdytą Holokaustą ir sovietų režimo nusikaltimus.

Didžiausia sėkme D. Katzas vadina 2008-aisiais tarptautinėje konferencijoje priimtą Prahos deklaraciją „Dėl Europos sąžinės ir komunizmo“. Dokumente teigiama, kad „Europa nebus suvienyta, kol ji negalės suvienyti savo istorijos, pripažinti komunizmo bei nacizmo bendru palikimu ir pradėti sąžiningos ir nuodugnios diskusijos apie praėjusio amžiaus totalitarizmo nusikaltimus“, komunizmą siūloma vertinti taip pat, kaip nacių nusikaltimai buvo įvertinti Niurnbergo tribunole, o tą pačią dieną siūloma atminti abiejų režimų aukas. Anot D. Katzo, taip eliminuojama Holokausto aukų atminimo diena.

Judėjimo sėkmės rezultatai, kaip tvirtina straipsnio autorius, matomi visoje Lietuvoje. Pavyzdžiui, Genocido aukų muziejuje pačiame Vilniaus centre žodis „Holokaustas“ skamba retokai – dažniau taip nutinka Paneriuose, kur buvo nužudyta 100 tūkst. neginkluotų civilių, iš kurių apie 70 tūkst. buvo žydai. „Lietuvos Holokausto muziejus iš esmės yra skirtas sovietų nusikaltimams. Ekspozicijoje apie Ukrainos badmetį didžiulis plakatas su moters atvaizdu lankytojams skelbė: „Aušvice duodavo šiek tiek špinatų ir duonos. Karas yra siaubinga, bet badas – dar blogiau“, – pažymi D. Katzas, Vilniaus jidiš instituto tyrėjas, vienas iš Litvakų studijų instituto steigėjų, ne vienos knygos autorius.

Jis primena, kad prieš dvejus metus Kovo 11-ąją pagrindinėje Vilniaus gatvėje buvo surengtos skustagalvių eitynės, kurių dalyviai demonstravo modifikuotas lietuviškas svastikas (viešas nacių ir sovietų simbolikos rodymas draudžiamas įstatymu), skandavo „Juden raus“ (vok. „Žydai, lauk“). Esą tik po aktyvaus Lietuvoje esančių užsienio ambasadų spaudimo, praėjus savaitei, šalies lyderiai pasmerkė šį paradą.

Šiemet „Juden raus“ pakeitė šūkis „Lietuva lietuviams“, o eitynes surengė ne „menkas judėjimas“ – leidimo joms prašė Seimo narys, valdančiosios koalicijos atstovas, signataras Kazimieras Uoka.

Aukščiausi pareigūnai vėl tylėjo, kol Norvegijos ambasadorius Steinaras Gilis po geros savaitės išreiškė nuostabą, kad daugiau nei 50 parlamentarų užprotestavo homoseksualų eitynes, bet nė vienas nekritikavo neonacių. Straipsnyje pacituoti kovo pabaigoje ištarti premjero Andriaus Kubiliaus žodžiai: „Skustagalvių ir neonacių yra kiekvienoje šalyje, jie kartais rengia eitynes ar ką nors skanduoja.“

Anot D. Katzo, valdžios institucijos pačios pakurstė „teisines grėsmes“ ir „šmeižto kampanijas“ prieš vyresnius žmones, kurie išgyveno Holokaustą ir pasitraukė į miškus kovoti su naciais komunistų remiamų partizanų gretose. Jų patirtis esą taptų grėsme „dvigubo genocido“ teorijai. „Jiems vienintelis geras žydas – miręs žydas“, – teigiama straipsnyje.

„Lietuviai perkirto žydų mergaitę ir paliko gatvėje pūti“

Autoriaus žodžiais, dabar 84-erių buvusiam sunkvežimio vairuotojui Shmueliui Shragge pakako trijų sakinių apibendrinti istorijos iškraipymą – tai paskatino Niujorke gimusį profesorių atsikraustyti į Lietuvą ir pradėti Vilniaus universitete jidiš studijų programą. Vyras su 81-erių žmona, buvusia gydytoja, atstovauja prieškario litvakams – Lietuvos žydams, kurių šešis amžius užsitęsusios istorijos dalimi tapo kai kurie didžiausi Europos žydų kultūros pasiekimai.

Neseniai savo kukliame, sovietmečiu pastatytame bute Kaune jis atskleidė vieną baisiausių atsiminimų. Prieš pradėdamas pasakoti šeimininkas paėmė baltą popieriaus lapą, perplėšė ir leido abiems dalims nusklęsti ant grindų. Kelios dienos prieš 1941-ųjų birželio 22-ąją, kai karas užgriuvo ir Lietuvą, „jie gatvėje pačiupo žydų mergaitę, perkirto perpus, lyg šitą popieriaus lapą, ir paliko pūti numestą vidury gatvės, netoli miesto centro“. D. Katzo paklaustas, kas buvo „jie“, S. Shragge paminėjo vietos lietuvius – kovotojus už laisvę, kurie ant rankų ryšėjo baltus Lietuvių aktyvistų fronto raiščius. Šie žmonės esą pradėjo Holokaustą žudydami civilius žydus – senus rabinus ir jaunas merginas– dar prieš ateinant vokiečių armijai, o „šiandien yra gerbiami kaip herojai, kovoję prieš sovietus, nes jei sovietai bėgdavo nuo jų“.

Dabartinius santykius su kaimynais S. Shragge pavadino puikiais, nors, anot jo, šalyje esama nemažai antisemitizmo. Didžiaisiais antisemitais vyras pavadino Vyriausybę, spaudos redaktorius, profesorius, televizijos žmones. Užuot bandydami suprasti, kas iš tiesų atsitiko, ir teisingai mokyti jaunimą, jie esą yra apimti manijos viską painioti ir tvirtinti, kad nacizmas bei komunizmas buvo lygūs.

„Mirusių žydų disneilendo“ nenori

Straipsnyje pažymėta, kad Nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos valdžia vengė grąžinti žydų bendruomeninį turtą – esą bene vienintelė ES. Tačiau imta svarstyti, kad reikėtų atkurti Vilniaus getą, kaip turistams skirtą teminį parką. Iniciatoriai vadina jį „Fragmentais“, tuo metu oponentai, daugiausia žydų bendruomenės atstovai, – „mirusių žydų disneilendu“.

Lietuvos „žydų reikalų politika“, kurią ji „dalijasi su kitomis Baltijos šalimis ir dešiniaisiais nacionalistais Lenkijoje, Čekijoje bei Vengrijoje, kyla iš noro ištrinti Holokaustą iš istorijos“. Šį norą esą sustiprina „specialios rūšies Rytų Europos antisemitizmas, kuris vienija meilę Izraelio, Amerikos ar kitiems Vakarų žydams bei prieškarinei žydų kultūrai ir pasibjaurėjimą šiandieninėms žydų bendruomenėms“.

„Pasibjaurėjimo šerdis yra atminties nuodėmė: vietos žydai žino, kad nedaugeliui žydų, kurie išgyveno, taip pasisekė Sovietų Sąjungos dėka, kuomet vietos nacionalistai prisidejo prie Adolfo Hitlerio ir vykdė dauguma žudymų“, – aiškina D. Katzas.

Jo manymu, menkas Lietuvoje išgyvenusių žydų skaičius leido lengvai atsirasti „dvigubo genocido“ teorijai ir apsunkina komunikaciją Holokausto tema. Užsienyje dažniausiai ignoruojamas, „dvigubo genocido“ judėjimas esą ėmė plėstis į svarbias tarptautines organizacijas. Pernai liepą Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacija paskelbė Vilniaus deklaraciją, kuri iš esmės atkartojo minėtą Prahos deklaraciją. Šiame dokumente kalbama apie du totalitarinius režimus – nacių ir sovietų, kurie abu vykdė genocidą.

„Gėda, kad Jungtinės Valstijos buvo tarp šalių, balsavusių už šį apgalvotą istorijos iškraipymą, kuris buvo skirtas išteisinti vietos dešiniųjų elementų Rytų Europoje nusikaltimus per Holokaustą, eliminuojant paties Holokausto atminimą“, – piktinasi D. Katzas.

delfi.lt