05/10/08 haaretz.co.il
 
 

איש אקדמיה בכיר בליטא: "חקירת יו"ר יד ושם לשעבר - השגיאה החמורה ביותר שלנו"
מאת חגי חיטרון

 
 


וילנה. "דרישת התובע הליטאי לחקור את יצחק ארד על פשעי מלחמה כביכול היא השגיאה החמורה ביותר במדיניות ליטא מאז עצמאותה המחודשת". כך אמר בשבוע שעבר הוגה הדעות וראש הפקולטה למדעי המדינה באוניברסיטת קובנה, לאונידס דונסקיס. דונסקיס, הנחשב לאיש הרוח הבולט ביותר בליטא כיום ובעל מוניטין אקדמי גם בארצות אחרות, אמר גם כי זהו מהלך מביש שאין לו הסבר ונזקו למעמד המדינה רב.

על יחסי המדינות ישראל וליטא מעיבה באחרונה יוזמתו בשנה שעברה של התובע הכללי של ליטא, שביקש לחקור את השתתפותו לכאורה של הפרופ' יצחק ארד, יו"ר יד ושם לשעבר וניצול שואה, שלחם בשורות הפרטיזנים בליטא במלחמת העולם השנייה. התובע הכללי ביקש לחקור את השתתפותו של ארד בהריגת אזרחים ליטאים, שנחשדו בשיתוף פעולה עם הנאצים.

"על ליטא להתמודד עם עברה, הכולל גם מקרים שבהם ליטאים שיתפו פעולה עם הכובש הנאצי בהשמדת היהודים", אמר דונסקיס והוסיף כי בשנות השמונים, חשיפת שיתוף הפעולה של הליטאים עם הנאצים במלחמת העולם השנייה הכתה בתדהמה את הליטאים. לדבריו, אחת התגובות להלם היא מאמציהם של חוגים אחדים לגבש טקטיקות "הגנה"

שעיקרן חיפוש "סימטריה" ומקבילות למעשי הליטאים בהתנהגות היהודים כלפי העם הליטאי בעת ולאחר מלחמת העולם השנייה. בנושא זה הציבור הליטאי מפולג כיום, אמר דונסקיס, אבל "לאחר זמן יבינו האמיצים בקרב הליטאים כי יש לעמוד מול העובדות הקשות של העבר ולהכיר בהן".

בתוך כך, בעוד שבוע ייערכו בחירות חדשות לפרלמנט של ליטא, וצופים כי יתרחש בהן מהפך, ובמקום הסוציאל-דמוקרטים יעלה הימין השמרני לשלטון. את התחזית הזאת, הרווחת בקרב משקיפים על הפוליטיקה של הארצות הבלטיות, מסר ל"הארץ" דודי לוי, ממלא מקום הממונה על שגרירות ישראל בריגה, בירת לטוויה השכנה, שמייצגת את ישראל גם בליטא.

לדברי לוי, השינוי הפוליטי משקף את הקשיים הכלכליים בליטא, שנכנסת עכשיו לתקופת מיתון, לאחר צמיחה של שבעה עד שמונה אחוזים בשנה, בשנים האחרונות. יחסי המסחר בין ישראל וליטא צנועים ועומדים על כ-50 מיליון דולר יצוא ויבוא בשנה בלבד, אך יחסי התרבות בין המדינות צפויים להתהדק מאוד בשנה הקרובה ויתבטאו בביקור אמנים ליטאים בישראל ובהופעות של אמנים ישראלים בבירת ליטא, וילנה.

מנהלת הספרייה היהודית באוניברסיטת וילנה, פאניה ברנצקובסקאיה, שנמנית עם שלושת היהודים שהתובע הכללי של ליטא חקר את מעורבותם בהריגת ליטאים זמלחמת העולם השנייה, אמרה אתמול ל"הארץ", כי עד כה לא בוצעה התוכנית לחקור אותה בקשר לקרב שהיה ב-1944 ליד וילנה. ברנצקובסקאיהאמרה עוד כי היה עצמה לא השתתפה בקרב וכי למיטב ידיעתה זה היה קרב בין פרטיזנים לנאצים בכפר וכי במלחמה כמו במלחמה הורגים ונהרגים.

עוד היא אמרה כי לא מן נהמנע שחקירתו של התובע קשורה לבחירות הקרבות בהן צפוי הימין השמרני לנצח ולהחמיר היחס כלפי היהודים.

חקירת ארד - בחשד לרצח אזרחים ליטאים

על פי דרישתם של גורמים מהימין הקיצוני בליטא, בספטמבר 2007 פתח התובע הכללי של ליטא בחקירה נגד יו"ר יד ושם לשעבר, הד"ר יצחק ארד בחשד שלקח לכאורה חלק ברצח אזרחים ליטאים בתקופת השואה לפני למעלה משישים שנה. החקירה התבססה על תצהירים שארד מסר בהיותו עד מומחה במשפטם של פושעי מלחמה ליטאים וכן על ספרו האוטוביוגרפי בו סיפר כיצד כנער פרטיזן הוא נלחם נגד הנאצים והליטאים. בתגובה לחקירה העביר "יד ושם" מכתב מחאה לשר החוץ של ליטא. "החקירה נגד יו"ר יד ושם לשעבר היא שכתוב הרסני של ההיסטוריה". אולם, החקירה נסגרה משום ש"לא הצליחה לאשש את הטענות שהועלו נגד ארד". לאחר קבלת ההודעה משגרירות ליטא שהתיק נסגר, אמר ארד: "לא היה מקום לפתוח בחקירה נגדי ולכן לא הודיתי לשגרירות על סגירת התיק. מה שעשו הליטאים הוא מעשה נבלה כלפיי".

שירות "הארץ"

haaretz.co.il